Jak informują służby prasowe Urzędu Miasta w Świnoujściu – Dzięki współpracy z dyrekcją świnoujskiego aresztu śledczego oraz na podstawie obowiązujących przepisów prawa, miasto korzysta z możliwości pozyskania i bezpłatnego zatrudnienia w działaniach na rzecz miasta osadzonych w świnoujskiej placówce penitencjarnej. Zgłaszają się oni dobrowolnie.
Oczyszczają ulice, plażę, tereny zielone, obiekty miejskie, jak amfiteatr czy stadion, pracują przy likwidacji dzikich wysypisk śmieci, sprzątają także po dużych wichurach, tworząc wtedy swoistego rodzaju drużyny interwencyjne.
W ubiegłym roku na terenie miasta pracowało około 20 osadzonych.
Korzyść jest po obu stronach. Miasto ma więcej ludzi do utrzymania porządku. Natomiast osadzeni nie siedzą bezczynnie w celach, a pracują na rzecz miasta i jego mieszkańców. Za każdym razem osadzony musi wyrazić zgodę na prace publiczne. Nie otrzymują za to wynagrodzenia.
Od kilku lat, wyrokiem sądu, do prac społecznych na terenie miasta kierowane się również osoby skazane na nie prawomocnym wyrokiem. Najczęściej są to osoby skazane za jazdę po pijanemu na rowerze, akty wandalizmu, czy sprawy związane z obowiązkiem alimentacyjnym. Do tej pory chociażby, w schronisku dla bezdomnych zwierzą, w ten sposób, wyroki odpracowało 48 osób, przepracowując łącznie 2800 godzin.