Strona główna » Tablety – skąd się wzięły te urządzenia?

Tablety – skąd się wzięły te urządzenia?

by Daniel SZYSZ

Jeśliby spojrzeć na fakt istnienia tabletów okiem kogoś, kto się na tym zupełnie nie zna, to można by pomyśleć, że te przenośne urządzenia wzięły się kompletnie znikąd. Jednak w rzeczywistości ich historia sięga aż lat 60. XX w., kiedy to został stworzony Grafacon – komputer, który wyczuwał przekazywane poprzez siatkę przewodników impulsy elektryczne.

Następnie krótko po tym (1979–1980) powstał DynaBook – przeznaczony do celów edukacyjnych i wyposażony w ciekłokrystaliczny ekran oraz klawiaturę. Miał on rozmiar notatnika. Ostatecznie nie wszedł jednak do seryjnej sprzedaży.
Kolejne lata przyniosły urządzenia, które wyglądem przypominały już dzisiejsze tablety, ale służyły głównie do edycji grafiki. Ceny i waga tych produktów skutecznie jednak odstraszały od ich kupna.

We wczesnych latach 90. stworzono coś, co można by uznać za faktyczny pierwowzór tabletu. Powstały w 1995 Zenith Cruise Pad pozwalał na łączenie się z komputerem i miał ekranową klawiaturę. Jednak dopiero 1998 rok przyniósł prawdziwą rewolucję – pierwsze urządzenie z kolorowym i dotykowym wyświetlaczem.
Obecny trend rozpoczął w 2001 Bill Gates wraz ze swoim nowym produktem – Compaq Tablet. A jak historia tabletów potoczyła się dalej, wie każdy, kto zatrudniony jest w dużej firmie lub często musi pracować zdalnie. Urządzenia te zawojowały rynek swoją mobilnością, wagą i mnogością dostępnych funkcji. Obecnie mają one wmontowane aparaty fotograficzne, pozwalają na przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, możliwe jest również zainstalowanie na nich bardziej zaawansowanych programów – choćby takich do tworzenia grafiki.

Jak wybrać dobry tablet?

Z chęcią kupna tabletu wiąże się oczywiste pytanie – jakie urządzenie wybrać? Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na jego wygląd. Mimo że dla wielu osób jest to mało istotna cecha, warto wiedzieć, że porządne wykonanie pozytywnie odbije się na żywotności urządzenia. Najlepiej jeżeli obudowa będzie z aluminium lub twardego plastiku, dobrze też, by była ona wyposażona w antypoślizgowy tył.
Kolejny aspekt to rozmiar ekranu – tutaj zasadę „im większy, tym lepszy” można wrzucić do kosza. Co prawda duży tablet to udogodnienie dla tych, którzy muszą na nim pracować, na przykład grafików, ułatwia on również oglądanie filmów, z kolei jednak mniejsze urządzenia są po prostu wygodniejsze w użytkowaniu. Jeśli więc tablet ma nam służyć wyłącznie do przeglądania Internetu, to nie warto inwestować w 10-calowy ekran, w zupełności wystarczy siedem cali.
Kolejnymi kryteriami powinny być jakość baterii i ilość pamięci. Wiadomo – im dłużej tablet działa bez ładowania, tym lepiej, a rozbieżność może być ogromna, od 3 godzin do nawet 10.
Duża ilość pamięci pozwoli nam natomiast na przechowywanie wielu zdjęć, filmów, notatek i innych danych bez konieczności robienia miejsca na nowe.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy tablet został wyposażony w port HDMI umożliwiający podpięcie go do telewizora.
Kwestię systemu pozostawiamy jako tę niemożliwą właściwie do rozstrzygnięcia, ponieważ każde oprogramowanie ma zarówno zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników.

A jak pomóc sobie w wyborze najlepszego tabletu?

Wystarczy wejść na https://www.pado24.pl i skorzystać z porównywarki ofert, aby bezpłatnie znaleźć model najodpowiedniejszy dla siebie. Tylko na PADO24 możecie Państwo również przeczytać ciekawe artykuły o finansach, ofertach elektroniki, a także skorzystać z porad na temat wycieczek. Ale to nie wszystko! Dla bardzo dociekliwych udostępniono tam również rankingi ofert. Przestań kupować w ciemno, wejdź, porównaj i zaoszczędź z PADO24!



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights