22 maja 1911 – 105. lat temu we Lwowie powstały cztery pierwsze drużyny skautowe. Tę datę uważa się za początek ruchu harcerskiego na ziemiach polskich.
Idea skautingu narodziła się w głowie weterana wojen burskich, Brytyjczyka generała Roberta Baden-Powella. W 1907 roku rozpoczął on realizację swojego planu utworzenia drużyn, które będą miały na celu wychowywanie w duchu wartości takich jak wiara, trzeźwość, odwaga i patriotyzm. Idea szybko zyskała popularność poza granicami imperium brytyjskiego. Na ziemiach polskich zaszczepił ją Andrzej Małkowski, który przetłumaczył dzieło Baden-Powella „Skauting dla chłopców”.
Zainspirowany tym utworem podjął pracę nad utworzeniem czterech pierwszych polskich drużyn. Powstały trzy drużyny męskie i jedna żeńska – Tak naprawdę w polskich warunkach skupiały się na przygotowaniu młodzieży do walki o niepodległość. W tworzeniu ruchu harcerskiego pomagała Olga Drahonowska i inni.
Harcerstwo powstało z połączenia ideałów i metodyki skautingu Baden-Powella oraz polskich dążeń niepodległościowych, przygotowujących młodzież przez wychowanie etyczno-moralne, rozwój sprawności fizycznej i szkolenie wojskowe do walki o niepodległą Polskę.
W swojej 100-letniej działalności polskiego harcerstwa zyskało ono swoje miejsce w historii oraz uznanie społeczeństwa polskiego. Przywołać można wspaniałych obrońców Lwowa – Orlęta i harcerskie szeregi walczące z nawałą bolszewicką w 1920 roku. Przypomnieć należy Szare Szeregi, Pogotowie Wojenne Harcerek walczące z niemieckim okupantem. Wskazać i upomnieć się o miejsce harcerek i harcerzy walczących w konspiracji w władzą ludową wspieraną radzieckimi czołgami w latach 1944-1956 oraz Harcerstwo Niepokorne w latach późniejszych Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, Ruch Harcerski Rzeczypospolitej.
Harcerski program „Dziś-Jutro-Pojutrze” było zawsze świadectwem niezwykłej dojrzałości społecznej, narodowej i obywatelskiej. Harcerska służba realizowana poprze „Służbę Bogu, Polce i Bliźnim” na trwałe zapisała się w dziejach Polski i sercach polaków.
Jako harcerze chcemy, aby kolejne pokolenia harcerskiej młodzieży kontynuowały dzieło założycieli Harcerstwa – Andrzeja i Olgi Małkowskich. Dziś obchodzimy 70-lecie harcerstwa jako III Szczep Harcerski „Słowianie” im. Zawiszy Czarnego ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej po za nami dzieło kontynuują w Polsce inne organizacje tj. Związek Harcerstwa Polskiego, Skauci Europy – Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, ZHP poza granicami kraju i organizacje harcerskie na byłych kresach RP. Dzieło tak ważne dla naszego społeczeństwa, zasługuje na uznanie i wsparcie. Jako harcerze mamy nadzieję, ze przez długie, kolejne lata, Harcerstwo będzie wskazaniem dla młodych w podejmowaniu decyzji życia, wyzwaniem i polem służby, dla dobra naszego Narodu i Państwa.