Obchody Roku Sienkiewiczowskiego w Gimnazjum Publicznym nr 2 im. Henryka Sienkiewicza
W maju GP2 obchodziło Rok Sienkiewiczowski. Już 5 maja wzięło udział w czytaniu fragmentu ,,Potopu” w ramach bicia rekordu Guinessa.
Następnie 18 maja odbyła się projekcja adaptacji filmowych dzieł Sienkiewicza. Klasy pierwsze obejrzały “Krzyżaków”, drugie ,,Ogniem i mieczem”, trzecie ,,Quo vadis”, by w następnym dniu wziąć udział w quizie. Tak też się stało. 19 maja gimnazjaliści, spotykając się w sali gimnastycznej, współuczestniczyli w potyczkach sprawdzających znajomość adaptacji filmowych. W ramach intelektualnych rozgrywek odbyła się prezentacja multimedialna: uczniowie odpowiadali na pytania nawiązujące do konkretnych sytuacji ukazanych w filmie. Następnie odbyło się wspólne klasowe rozwiązywanie krzyżówki i w końcu konkurs sprawdzający wiedzę o bohaterach i wydarzeniach zawartych w ekranizacji. Rywalizacja drużyn była zdrowa ale zacięta, bowiem wszyscy wykazywali się doskonałą wiedzą.
20 maja (w piątek) miał miejsce Ogólnoszkolny Konkurs Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza, w którym wzięło udział 65 osób. Uczniowie punktualnie o 12.30 udzielali odpowiedzi na pytania otwarte dotyczące życia i dzieł wybitnego pisarza. Jury wyłoniło troje najlepszych. Wśród nich pierwsze miejsce zajęła Oktawia Liberska z kl.IIb, drugie Anna Bubnowska z kl.3c, trzecie Wiktoria Zielińska z kl.Ib. .
23 maja odbył się konkurs plastyczny. Drużyny 3-5-osobowe przygotowywały plakat w dowolnej technice reklamujący dzieło Sienkiewiewicza, adaptację filmową lub przedstawiający karykaturę wybranego bohatera. Prace były ciekawe, każda grupa wykazała się oryginalnym pomysłem. Najlepsza okazała się kl. Ic, która w sposób niebanalny a zarazem autentyczny przedstawiła postać Janka Muzykanta.
Drugie miejsce zajęły klasy: Ia i IIe, na wyróżnienie zasłużyli uczniowie z klasy: IIc, IId, IIIa. Prace konkursowe będzie można zobaczyć podczas ,,szkolnej galerii”.
Podsumowanie przedsięwzięcia i wręczenie dyplomów odbędzie się w MDK w czasie wręczania statuetek Henryka.
Nad całością czuwały nauczycielki języka polskiego: p.Mariola Krasowska, p.Anna Oknińska Kurzawa i p.Justyna Mumot.