Anakonda 16 – Logistycy w akcji
Operującym na Bałtyku okrętom kończy się paliwo, woda i żywność. Trałowce muszą uzupełnić zapasy i odtworzyć gotowość bojową. W Ustce, logistycy 3. Flotylli Okrętów zaopatrzyli jednostki 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Pod osłoną nocy, do Punktu Manewrowego Bazowania w Ustce weszły dwa trałowce: ORP Gopło i ORP Wdzydze. Jednostki muszą uzupełnić środki materiałowe niezbędne do prowadzenia dalszych działań na morzu. Wcześniej, specjaliści z Zespołu Zabezpieczenia Komendy Portu Wojennego Gdynia, w usteckim porcie, rozwinęli Punkt Uzupełniania Zapasów. Na okręty zostało podane paliwo i woda, a także uzupełniono prowiant.
Komenda Portu Wojennego Gdynia jest najstarszą i obecnie największą jednostką logistyczną Marynarki Wojennej, pełniącą funkcję oddziału gospodarczego. Zabezpiecza i zaopatruje okręty stacjonujące w Porcie Wojennym Gdynia oraz jednostki wojskowe bazujące w garnizonach Gdynia i Gdańsk. Do jej zasadniczych zadań należy między innymi: zaopatrywanie okrętów zarówno na morzu, jak i na lądzie, w wszelkiego rodzaju amunicję: rakiety, torpedy, miny oraz wyposażenie chemiczne, materiały pędne i smary, a także w żywność, przedmioty zaopatrzenia mundurowgo, wodę słodką oraz inne rzeczy niezbędne do właściwego funkcjonowania okrętu. Jednostką dowodzi komandor Andrzej Łysakowski.
- Dywizjon Trałowców jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej – trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym Gdynia. Ostatnie lata to okres intensywnej służby na morzu związanej z udziałem okrętów 13. Dywizjonu Trałowców w międzynarodowych ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, takich jak „SANDY COAST”, „PASSEX”, „BALTOPS”, „BLUE GAME”, czy „OPEN SPIRIT”. 4 listopada 2000 r. ORP „MEWA” jako pierwszy polski okręt został członkiem Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO MCM FORNORTH (obecnie SNMCMG1), który rocznie uczestniczy w około 10 ćwiczeniach NATO oraz kilkudziesięciu ćwiczeniach sił przeciwminowych. Dywizjonem dowodzi komandor porucznik Piotr Sikora.
Marynarka Wojenna