Strona główna » 65 lat 2. dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, Turniej Miasta-Okręty

65 lat 2. dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, Turniej Miasta-Okręty

by Daniel SZYSZ

65 lat 2. dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, Turniej Miasta-Okręty

W piątek, 24 czerwca, 65. rocznicę powstania obchodził 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych. Z okazji święta jednostki na okrętach podniesiono wielką galę banderową, a marynarze i pracownicy wojska spotkali się na uroczystej zbiórce.

Jubileuszową zbiórkę stanu osobowego jednostki zorganizowano o godzinie 11.00. Nie zabrakło na niej gości, wśród których byli m.in. dowódca świnoujskiej flotylli komandor Krzysztof ZDONEK, dowódcy jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz poprzedni dowódcy, rezerwiści i byli pracownicy dywizjonu. W czasie zbiórki przypomniano rodowód i historię dywizjonu, okręty jakimi dysponował oraz przedstawiono dokonania jednostki. Święto było również okazją do nadania wyróżnień kadrze i marynarzom.

Rocznica powstania dywizjonu zbiegła się z organizowanym już od 12 lat turniejem – Wielobojem Morskim „Miasta-Okręty”. Rozegrany on zostanie na terenie jednostki w sobotę, 25 czerwca. W zawodach, w czterech marynarskich konkurencjach, rywalizować będzie młodzież reprezentująca miasta, których nazwy noszą polskie okręty – Gniezna, Torunia, Lublina, Krakowa i Poznania. Gospodarzem zawodów jest zawsze Świnoujście, które wystawia własną reprezentację. Patronat nad zawodami sprawują prezydenci miast, dowódca Marynarki Wojennej oraz dowódca 8.FOW.

  1. Dywizjon Okrętów Transportowo – Minowych jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Główne zadania dywizjonu to stawianie zagród minowych oraz przewóz drogą morską wojsk i sprzętu technicznego. Okręty dywizjonu posiadają możliwości załadunku oraz wyładunku wojsk i sprzętu na nieuzbrojonym brzegu. W skład dywizjonu wchodzą okręty transportowo – minowe, okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej oraz kutry transportowe. W swojej historii jednostka przechodziła różne przeobrażenia organizacyjne, co również wiązało się ze zmianą nazwy – począwszy od powstania w 1951 r. Flotylli Środków Desantowych poprzez 2. Brygadę Okrętów Desantowych, 2. Brygadę Okrętów Transportowo – Minowych, po dzisiejszy 2. Dywizjon Okrętów Transportowo – Minowych. Stacjonujący w Świnoujściu dywizjon posiada wiele osiągnięć, wśród których należy wymienić: wyróżnienie „Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych, nadanie tytułu honorowego „Wzorowy Pododdział” dla ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” za szczególne osiągnięcia w czasie udziału w misjach pokojowych operując w „Enduring Freedom” i „Iraqi Freedom”. W 2007 roku, w czasie uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie, Prezydent RP wyróżnił jednostkę flagą państwową i dyplomem, jako jedną z ośmiu najlepszych w Wojsku Polskim, a pierwszą w Marynarce Wojennej RP.

Projekt edukacyjny o nazwie „Miasta – Okręty” powstał dla podkreślenia związków miast z okrętami. Jego założeniem jest promocja idei Polski jako państwa morskiego w różnych zakątkach naszego kraju. Poprzez podkreślanie związków rozmaitych regionów i miejsc w Polsce z morzem, a także historią i współczesną Marynarką Wojenną projekt ma głównie oddziaływać na dzieci i młodzież. Projekt ma charakter edukacyjny i wychowawczy. Organizowane są konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne i muzyczne, wystawy wyjazdowe, ekspozycje zabytków i pamiątek ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej, a także wycieczki dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem polskich baz morskich, okrętów oraz miejsc pamięci narodowej na Wybrzeżu. Pierwszym punktem projektu „Miasta – Okręty” była organizacja, we wtorek, 12 października 2004 roku, przez władze Lublina uroczystych obchodów 15. rocznicy podniesienia bandery na okręcie ORP „LUBLIN”. Od tego czasu zorganizowano kilkadziesiąt przedsięwzięć edukacyjnych, w których udział wzięło kilka tysięcy dzieci i młodzieży.

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00