XVIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2016
FINAŁOWY KONCERT WŁOSKIEGO DUETU
W miniony piątek (26.08) zakończył się XVIII Festiwal Świnoujskich Wieczorów Organowych.
W finałowym koncercie wystąpili Simona FRUSCELLA – organistka i Antonio FRUSCELLA – gitarzysta klasyczny – rodzeństwo z Włoch, którzy wykonują muzykę kompozytorów od baroku po wiek XIX. To duet niezwykły i nietypowy, bo rzadko możemy słuchać takiego połączenia – gitara i organy.
Koncert rozpoczęli w duecie, muzyką włoskiego baroku, utworem A. VIVALDIEGO – Mandolin Concerto C major, w transkrypcji na gitarę i organy. Główną melodię prowadziła gitara, której w tle cicho towarzyszyły organy. Ta piękna barokowa muzyka, stylowo zagrana, była wytchnieniem po upalnym dniu i zapowiadała miły muzyczny wieczór.
Simona Fruscella – solo na organach – zagrała dwa utwory O. RAVANELLO; melodyjne Preludium op.50, nr 1 i Modlitwę op.50, nr 2. Muzyka pełna wewnętrznego smutku, szczególnie w drugim utworze artystka oddała swą interpretacją i grą, w odniesieniu do ofiar ostatniego, tragicznego trzęsienia ziemi we Włoszech.
Zupełnie inaczej w nastroju, zabrzmiała Toccata di Concerto op.118, nr 5 M.E. BOSSIEGO w wykonaniu Simony. Utwór trudny technicznie, porywająco zagrany. To była prawdziwie romantyczna muzyka.
I znów słuchano Duetu Antonio i Simona FRUSCELLA, tym razem w Sześciu utworach na gitarę i organy, A. WILLSCHERA – współczesnego kompozytora niemieckiego;
Lamento – nostalgiczne, w którym główną melodię grała gitara, a tłem były organy,
Aria – tu organy były głównym instrumentem, a gitara akordowym akompaniamentem,
Scerzoso – popis wirtuozerii gry gitarzysty,
Trauermarsch – pełen powagi marsz żałobny,
B-ole-ro – hiszpańskie w rytmach, wirtuozowskie, aż chciało się krzyknąć OLE! Tak było zagrane,
Nocturne – wyciszające, w romantycznym stylu.
Współbrzmienie obu instrumentów znakomite.
Antonio FRUSCELLA to nie tylko wirtuoz gitary klasycznej, ale także kompozytor. Liczna na koncercie publiczność zobaczyła i wysłuchała solowej gry gitarzysty we własnym utworze „Childraen’s Seenes” – Dziecięcy seans, składający się z trzech części; Dreamy – Sennie, Play fully – Figlarna zabawa i Deciso – Postanowienie. Inspiracją powstania tego utworu była zabawa bliźniaków, 3-letnich synów Antonia. Utwór nowoczesny w brzmieniu, trudny technicznie, szczególnie w części drugiej. To był popis gry i nic dziwnego, że nagrodzony gromkimi brawami.
Koncert zamknął klamrą kolejny utwór A. VIVALDIEGO – Lute Concerto in D major, w transkrypcji na gitarę i organy. Allegro – melodyjne, z fragmentami solowej gry gitarowej, Largo – spokojne, z bardzo delikatnym akompaniamentem organowym, Allegro – żywiołowe, wirtuozowskie w gitarze, a tłem dźwięki organów z wrażeniem, że gra zespół skrzypków.
Długo nie milkły brawa po tak wspaniałym koncercie.
Piękna muzyka włoskiego koncertu, znakomite wykonanie, godne finału XVIII Festiwalu Świnoujskich Wieczorów Organowych.