Strona główna » Budżet Obywatelski 2017. Opowiadali o tym, co chcą zrobić w mieście.

Budżet Obywatelski 2017. Opowiadali o tym, co chcą zrobić w mieście.

by Daniel SZYSZ

Budżet Obywatelski 2017. Opowiadali o tym, co chcą zrobić w mieście.

Niemal wszyscy autorzy wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego wzięli udział w spotkaniu, podczas którego przedstawiali szczegóły swoich projektów i zachęcali mieszkańców do głosowania. Najmłodszym wnioskodawcą jest 15-letni Filip Nawój. Przypomnijmy, że o głosy mieszkańców ubiega się tym razem 13 projektów.

Spotkanie odbyło się w środę 7. września 2016 r. w sali sesyjnej urzędu miasta. Dzięki obecności świnoujskich mediów, relację, a przede wszystkim prezentację zgłoszonych projektów przez samych wnioskodawców, będzie można obejrzeć w programach telewizji kablowych, przeczytać w prasie bądź na świnoujskich portalach informacyjnych.

Prowadzącym spotkanie był kierownik Biura Informacji i Konsultacji Społecznych w Urzędzie Miasta Świnoujście Robert Karelus. Wszystko rozpoczęło się od krótkiego przypomnienia, czym jest Budżet Obywatelski, jak do tej pory przebiegał w Świnoujściu, przypomnienia tytułów projektów zgłoszonych do BO 2017 oraz przedstawienia się ich autorów. W spotkaniu udział wzięło 12 wnioskodawców, bądź w zastępstwie ich przedstawicieli.

  • Zabrakło jednego. Dzwonił i przepraszał, ale wypadła mu nagła, pilna sprawa rodzinna – mówi Robert Karelus. – Na podstawie złożonego wniosku, jego projekt przedstawiła sekretarz miasta i jednocześnie przewodnicząca zespołu ds. budżetu obywatelskiego Iwona Szkopińska. Nie chcieliśmy bowiem, aby ktokolwiek z wnioskodawców, a tym samym którykolwiek z projektów został pominięty.

Pytania
Pytania, jakie padały z sali do autorów projektów, dotyczyły możliwości korzystania z obiektów, które w ramach BO miałyby powstać w przyszłym roku przy szkołach oraz dokładną lokalizację placu zabaw i rekreacji przy ulicy Grunwaldzkiej.
W pierwszym przypadku chodziło o obiekt sportowy przy Szkole Podstawowej nr 2 na Warszowie, a w drugim ogródek dydaktyczno – rekreacyjny przy Szkole Podstawowej nr 6. W obu wnioskodawcy zapewnili, że będą to obiekty otwarte także dla uczniów z innych świnoujskich szkół. Co do dokładnej lokalizacji placu zabaw i rekreacji przy ulicy Grunwaldzkiej, wnioskodawca odpowiedział, że chodzi o lasek w pobliżu liceum społecznego Logos.
Najmłodszy wnioskodawca
Najmłodszym wnioskodawcą nie tylko w tej edycji BO, ale również wszystkich dotychczasowych, jest 15-letni Filip Nawój. Jego projekt dotyczy letnich imprez – z udziałem uznanych polskich zawodników – propagujących rozwój w naszym mieście sportów wodnych.
– Sam uprawiam kitesurifng, jeżdżę na zawody do różnych nadmorskich miejscowości – opowiadał Filip. – Tam mają wąskie plaże, tłok, a jednak organizują takie imprezy, wykorzystują to, co mają. Pomyślałem, dlaczego nie robimy tego my w Świnoujściu, mając tak wspaniałą, szeroką plażę i doskonałe wprost warunki do uprawiania sportów wodnych. Stąd mój projekt.
Za swój pomysł, ale przede wszystkim odwagę i zaangażowanie się w Budżet Obywatelski w tak młodym wieku, Filip Nawój otrzymał brawa od obecnych na spotkaniu.
– To naprawdę budujące, że mamy ludzi, którzy mimo swojego bardzo młodego przecież jeszcze wieku, myślą tak mądrze, rozsądnie, dorośle – mówi Robert Karelus. – Angażują się, chcą coś zrobić dla swojego miasta.
Wnioski
Na zakończenie spotkania jeden z autorów projektów Andrzej Stolarek, złożonych w tym roku, zaproponował, aby zespół ds. budżetu obywatelskiego rozpatrzył możliwość głosowania na kilka projektów.
– Na przykład tak, jak jest w Szczecinie, gdzie każdy mieszkaniec może głosować na trzy wnioski – dodał. – Uważam, że warto o tym pomyśleć przy kolejny budżecie na 2018 rok.
Zaproponował także, że BO był podzielony na dwie części, każda z osobną kwota przeznaczoną na realizację projektów.
– Jeden dotyczyłby projektów inwestycyjnych, a drugi tak zwanych miękkich, czyli organizacji Imprez sportowych, rekreacyjnych itp. – zakończył Andrzej Stolarek.
Jak i gdzie można głosować
Przypomnijmy, że na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2017 można głosować do 23. września 2016 r. Karty do głosowania dostępne są na stronie internetowej Miasta Świnoujście, w BIP  oraz w zorganizowanych punktach:
1.na Stanowisku Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5;
2.w Informacji Turystycznej, Plac Słowiański 6/1;
3.w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Piłsudskiego 15;
4.w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;
5.w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;
6.w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 3 – Sołectwo Karsibór, ul. 1 Maja 40.
Wypełnioną kartę do głosowania można dostarczyć:
1)    w wyżej wymienionych zorganizowanych punktach (wrzucenie do urny)
2)    drogą elektroniczną, przesyłając wypełnioną, zeskanowaną kartę do głosowania na adres bik@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „pismo ogólne”;
3)    poprzez przesłanie na adres Urzędu Miasta Świnoujście (ul. Wojska Polskiego 1/5,
72-600 Świnoujście) karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski
 – 2017 GŁOSOWANIE”; za datę oddania głosu w ten sposób uważa się datę stempla pocztowego.
Ogłoszenie wyników głosowania i projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego nastąpi w październiku 2016 r. Dokładna data jest uzależniona od ilości oddanych głosów, a tym samym czas niezbędny do ich sprawdzenia i policzenia.
A oto lista projektów wraz z krótkim opisem:

1.Modernizacja węzłów sanitarnych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki w Świnoujściu
Remont łazienek na trzech kondygnacjach budynku Szkolnego Schroniska Młodzieżowego z uwzględnieniem podziału na część damską i męską na każdej kondygnacji zgodnie z wykonanym projektem.
2.Doposażenie SP ZOZ Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w sprzęt i urządzenia medyczne
Doposażenie Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego w następujący sprzęt i wyposażenie medyczne:
łóżka z regulowaną wysokością leża z wyposażeniem;
łóżko dla osób z nadwagą;
– pompa infuzyjna.
3.Wspólnie dla Szkoły Morskiej – bezpieczeństwo i estetyka
Wymiana skorodowanego i uszkodzonego ogrodzenia wokół Zespołu Szkół Morskich, zagrażającego bezpieczeństwu uczniów i przechodniów oraz poprawa bezpieczeństwa i estetyki placu apelowego.
4.Ratujemy i uczymy ratować
Zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających na terenie Miasta oraz korzystających z przyległych obszarów wodnych. Uświadomienie młodzieży i osób starszych jak postępować w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia oraz jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. Propagowanie zdrowego trybu życia poprzez aktywność fizyczną i zapobieganie nałogom.
5.Wyspy sportu
Promowanie i propagowanie potencjału rekreacyjnego Miasta i regionu, zdrowego stylu życia oraz aktywnego wypoczynku. Szerzenie postawy pomocy i szacunku dla drugiego człowieka, promowanie współpracy i rozwoju charakteru w kontekście sportowym oraz stworzenie przestrzeni współpracy mieszkańców Miasta ze sobą, a także inwestowanie w młode pokolenie.
6.Ogródek dydaktyczno-rekreacyjny „Zielona klasa”
Stworzenie ogródka dydaktyczno-rekreacyjnego o powierzchni 438 m2 ze stacją meteorologiczną i zegarem słonecznym oraz posadzenie roślin, jak również zamontowanie budek lęgowych i karmników dla ptaków. Prowadzenie przez nauczycieli oraz zaproszonych gości lekcji przyrody połączonych z prezentacjami, doświadczeniami, grami i zabawami prowadzonymi.
7.Zagospodarowanie wewnętrznego dziedzińca szkoły na potrzeby uczniów
Zagospodarowanie wewnętrznego dziedzińca ZSO do potrzeb uczniów. Przystosowanie obecnie pustej przestrzeni do możliwości spędzania m.in. przerw w okresie jesiennym i wiosennym – postawienie nowych ławek, stołów, śmietników oraz klombów z kwiatami, itp.
8.Kompleksowe wykonanie sportowego zaplecza szkoły SP 2
Wykonanie kompleksowo zaplecza terenu SP 2 poprzez zainstalowanie bieżni, skoczni, boiska do koszykówki i siatkówki. Remont dojazdu od ul. Barlickiego do boiska. Wymianę ogrodzenia lub jego remont, oraz inne wynikające z potrzeb szkoły drobne urządzenia i place sportowe.
9.Program zabezpieczenia transportu medycznego pacjentów szpitala oraz doposażenia oddziałów szpitalnych w sprzęt medyczny dla poprawy komfortu przeprowadzania zabiegów operacyjnych, monitorowania akcji porodowych oraz diagnozowania chorób układu krążenia
Zakup:
-karetki transportu medycznego (doposażonej w sprzęt medyczny) dla potrzeb przewozu chorych niewymagających intensywnego nadzoru w zakresie przetransportowania pacjentów do jednostek leczniczych na badania diagnostyczne lub kontynuację leczenia;
-bezprzewodowego systemu monitorowania płodu w okresie przedporodowym i w trakcie porodu;
-stołu operacyjnego sterowanego elektronicznie z możliwością łatwej zmiany pozycji pacjenta o masie do 500 kg;
sondy przezprzełykowej do badań echokardiograficznych w celu umożliwienia wykonywania badań serca.
10.Świat Zabaw, Sportu i Rekreacji dla Każdego
Utworzenie przestrzeni sportowo-rekreacyjnej w okolicy ul. Krzywej i ul. Grunwaldzkiej składającej się z 5 stref (Strefa Rodzin, Urządzenia Linowe, Strefa Seniora, Strefa Młodzieży, Parkour Park) dostosowanych do różnego wieku użytkowników oraz Animatora obiektu, którego zadaniem będzie przeciwdziałanie agresji, patologiom społecznym i innym zagrożeniom cywilizacyjnym, itp.
11.Świnoujska Akademia Uczestnika Ruchu Drogowego
Realizacja programu edukacji dla jak najszerszej grupy użytkowników dróg (pieszych, rowerzystów, motocyklistów i kierowców samochodów) poprzez poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz zmniejszenie jego uciążliwości.
12.Organizacja zimowego i letniego obozu kondycyjno-treningowo-zgrywającego dla dzieci i młodzieży ze Świnoujścia trenującej piłkę nożną
Propagowanie rozwoju tężyzny fizycznej, rozwijanie więzi koleżeńskiej na boisku i poza nim, współpraca i współdziałanie w grze zespołowej.
13.Water Sports Tour
Odbywające się w sezonie letnim festiwale propagujące rozwój sportów wodnych. Warsztaty z zawodowcami i lekcje wstępne z profesjonalistami oraz zawody dla osób chętnych.
Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska