„Istota zmyślona” w ms44
Galeria Sztuki Współczesnej ms44w Świnoujściu zaprasza na wernisaż wystawy tkaniny unikatowej Patrycji Piwosz. Wystawa nosi tytuł: „Istota zmyślona” i jest próba opowiedzenia w języku sztuk wizualnych, literackiej wizji stworzonej przez Jose Louisa Borgesa w książce „Zoologia fantastyczna”. Zapraszamy 15 października o godzinie 19.00 w galerii przy ulicy Armii Krajowej 13. Wstęp wolny.
Charakterystyczne dla twórczości artystki: cielesność, biologiczny natłok brył, naciekających, powtarzalnych form o zróżnicowanej fakturze i barwie, przypominają swoją intymnością i nastrojem intymne surrealistyczne pejzaże Yvesa Tanguy, niosąc w sobie podobny klimat. Piwosz swobodnie porusza się w przestrzeni tkaniny traktując ją bardziej jako formalną ideę dzięki czemu bez końca rozszerza listę materiałów, przedmiotów i przyjętych konwencji, wnosząc je do zbioru pod nazwa tkanina unikatowa. Artystka wizualizując w pokazywanych na wystawie obiektach, rzeźbach i instalacjach, swoisty zbiór pełen mitycznych postaci i stworzeń, z czasem sama stała się jego częścią. Istotą zmyśloną, tak jak mityczna Hydra Lernejska, którą Patrycja Piwosz przyjęła jako własne alter ego w przestrzeni całego artystycznego projektu, realizowanego w oparciu o literacką twórczość Jose Louisa Borgese i jego książkę „Zoologia fantastyczna”. Ten projekt to wędrówka poprzez własne ciało poddane zamianie w mityczną postać, staranne i wnikliwe badanie mitów w pragnieniu dotarciu do wnętrza po to aby ujawnić jakąś prawdę nie tylko o sobie ale i świecie w którym żyjemy.
Kuratorem wystawy jest artysta Andrzej Pawełczyk.
Patrycja Piwosz
Ukończyła Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych w Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracuje jako charakteryzatorka i kostiumolożka, współtworząc międzynarodowe projekty teatralne pokazywane w Europie. W swoich artystycznych poszukiwaniach skupia się na człowieku, jego obecności i kondycji we współczesnym świecie. Wydobywa to, czego nie widać, stwarzając poprzez sztukę nowego człowieka odzyskując jego oblicze, często z materiałów ponownie wykorzystanych. Nieustannie szuka nowych form wyrazu w sztuce.