Strona główna » Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

by Daniel SZYSZ

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. W poprzedzającym to święto okresie odwiedzamy groby swoich bliskich. W ciszy, spokoju i zadumie, porządkujemy miejsca spoczynku. Niestety te chwile może zakłócić ktoś, kto odwiedził cmentarz w zupełnie innym celu. Niektórzy ten okres i nasze roztargnienie mogą wykorzystać jako okazję do kradzieży.

Co roku przed 1 listopada apelujemy o ostrożność, gdyż wtedy, częściej niż zwykle, dochodzi do kradzieży na cmentarzach i w środkach komunikacji publicznej oraz do włamań do domów i mieszkań.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, jeśli nie musimy, większej ilości pieniędzy, biżuterii oraz innych, wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w nim również „na widoku” wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając sprawdźmy, czy drzwi i okna w samochodzie są dokładnie zamknięte.

W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Jeżeli planujemy wyjazd, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił.

Okres ten to także przygotowanie się kierowców do podróży, często w odległe regiony naszego kraju, ale także i na miejscowe nekropolie. Duże natężenie ruchu i utrudnienia, wynikające z wymienionych okoliczności, wprowadzonych okresowo rozwiązań organizacji ruchu drogowego i zmiennych, często trudnych warunków panujących na jezdni, to także sytuacje, z którymi musimy się w tym czasie zmierzyć. Dlatego tak ważne jest, abyśmy pamiętali o tym, by dostosować prędkość do warunków pogodowych, zachować bezpieczne odległości między pojazdami, korzystać – zgodnie z przepisami – ze świateł, w które wyposażony jest nasz samochód.

Nie zapominajmy także o pasach bezpieczeństwa i urządzeniach do bezpiecznego przewożenia dzieci. Wysiadając z samochodu przed cmentarzem, upewnijmy się, że go dokładnie zamknęliśmy (zamki w drzwiach, bagażnik, szyby). Nie zostawiajmy także na widoku rzeczy wartościowych. Aby dojazd do cmentarza odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń funkcjonariuszy Policji, którzy będą we wszystkich newralgicznych dla ruchu miejscach.

W okresie Wszystkich Świętych na ulicach, w rejonie cmentarzy oraz w środkach komunikacji miejskiej pojawią się dodatkowe patrole policyjne, które będą służyć pomocą. I to nie tylko policjanci w mundurach, ale również w cywilu, którzy szczególnie obserwować będą kieszonkowców i innych amatorów cudzej własności.

Oficer prasowy KMP w Świnoujsciu

asp. szt. Beata Olszewska



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights