Strona główna » Ćwiczenia w Gazoporcie – Sprawdzali obiekt portowy. Możemy czuć się bezpiecznie

Ćwiczenia w Gazoporcie – Sprawdzali obiekt portowy. Możemy czuć się bezpiecznie

by Daniel SZYSZ

Sprawdzali obiekt portowy. Możemy czuć się bezpiecznie

Uzbrojeni terroryści zaatakowali jednostkę Urzędu Morskiego. Dostali się na falochron osłonowy Terminalu LNG im Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jeden z członków załogi oraz pracownicy ochrony terminalu stali się zakładnikami. Terroryści zażądali 500 tysięcy dolarów, śmigłowca z pilotem oraz uwolnienia żony jednego z zamachowców. Do incydentu doszło o 4 rano w czwartek 24 listopada.

Na szczęście nie jest to prawdziwe zdarzenie, ale początek scenariusza ćwiczeń służb oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obiektu portowego. Scenariusz ćwiczeń znany był tylko wybranym przedstawicielom służb. Dla reszty – postronnych pracowników terminalu czy przedstawicieli instytucji oraz organów odpowiedzialnych za powiadamianie o wydarzeniach niebezpiecznych – sytuacja była rzeczywista.
– Tym bardziej, że zdarzenia z cumowaniem z
ajętej przez terrorystów jednostki, opanowanie samochodu ochrony czy też wzięcie zakładników nie były rozgrywane w tzw. charakterze aplikacyjnym, czyli takim, kiedy nie są angażowane siły i środki, tylko rzeczywistym realizowaniem scenariusza – tłumaczy inspektor Piotr Ostrowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie.
Sprawcy po szybkim przemieszczeniu się falochronem w stronę bramy wjazdowej na teren obiektu portowego, sterroryzowali kolejnego pracownika ochrony. Zdążył on jednak wcześniej uruchomić sygnał antynapadowy. W stronę bramy natychmiast udał się patrol zmotoryzowany stanowiący element ochrony obiektów LNG, został jednak ostrzelany z broni automatycznej i musiał się wycofać w bezpieczne miejsce.

W międzyczasie uruchomiona została ustalona kolejność powiadamiania odpowiednich służb oraz instytucji. Ogłoszony zostaje alarm dla Terminalu LNG. Na miejscu są już jednostki policji oraz służby ratownicze. Trwa ewakuacja ewentualnych osób przypadkowych.

  • Wojewoda Zachodniopomorski zwołuje posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym m.in. powołuje Grupę Operacyjną. Grupa całodobowo monitoruje i prognozuje sytuację oraz koordynuje współdziałanie wszystkich służb i instytucji biorących udział w likwidacji zagrożenia – wyjaśnia Mieczysław Dąbrowski, kierownik Oddziału Spraw Obronnych i Ochrony Ludności w Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Zespół negocjatorów wraz z psychologiem policyjnym nawiązuje rozmowy z terrorystami. Jednocześnie trwają przygotowania do opanowania sytuacji według wypracowanej przez sztab dowódcy operacji koncepcji.
zima-w-gazoporcie

Akcja kończy się ujęciem terrorystów dzięki zasadzce ustawionej przez Specjalny Pododdział Antyterrorystyczny Policji.
Terminal LNG jest infrastrukturą krytyczną i jako taka wymaga szczególnej ochrony oraz szerokich działań prewencyjnych.
– Dzięki takim wspólnym akcjom możemy ćwiczyć koordynację działań oraz wypracować ewentualne szczegóły postępowania podczas rzeczywistego działania – podsumowuje Maciej Majewski, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Spółki Polskie LNG grupa GAZ-SYSTEM, która zorganizowała ćwiczenia.

W ćwiczeniach udział brały m.in.:
Komenda Wojewódzka oraz Miejska Policji (w tym: Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji – SPAP)
Państwowa Straż Pożarna
Straż Graniczna (Morski Oddział Straży Granicznej w Gdańsku Placówka Straży Granicznej w Świnoujściu, oraz Pomorski Dywizjon Straży Granicznej)
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR)
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki (Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego)
Urząd Miasta Świnoujście (Wydział Zarządzania Kryzysowego)
Urząd Morski w Szczecinie (w tym Świnoujście Traffic)
Kapitanat Portu Świnoujście
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego

Tomasz Pietrasieński
Rzecznik Prasowy GAZ-SYSTEM



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska