POLICJANCI W SZKOLE O CYBERPRZEMOCY
Na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 6 w Świnoujściu policjanci wzięli udział w spotkaniach z uczniami, których tematem była cyberprzemoc stosowana wobec rówieśników oraz jej skutki i konsekwencje. W czasie prelekcji poruszono zagadnienia z zakresu stalkingu i zagrożeń płynących z sieci. Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i wspólnie wypracowywali zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
Szybki rozwój technik teleinformatycznych przynosi ludziom mnóstwo korzyści m.in. łatwość komunikacji i szybki dostęp do informacji. Niestety niesie też za sobą negatywne zjawiska w postaci cyberprzemocy i cyberprzestępczości, które coraz częściej dotykają młodych ludzi.
W celu zapobiegania takim zjawiskom policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzą działalność profilaktyczną, odwiedzając w placówkach oświatowych uczniów i edukując ich.
Tym razem na zaproszenie dyrekcji placówki mundurowi odwiedzili uczniów siedmiu klas trzecich w Szkole Podstawowej nr 6. Przez dwa dni policjantka prowadzili lekcje, w czasie których omówili zjawisko cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Dla zobrazowania zagrożeń internetowych wykorzystali dwa spoty filmowe zrealizowane przez Fundację Dzieci Niczyje w ramach kampanii “Stop cyberprzemocy”, pokazujące jak niebezpieczne może stać się nieumiejętne korzystanie z internetu oraz jakie skutki może nieść pozornie niewinny żart związany z nagrywaniem rówieśników telefonem. W czasie prelekcji policjanci poruszyli również zagadnienia z zakresu stalkingu.
Funkcjonariusze w rozmowie z uczniami wyjaśniali jak uchronić się przed staniem się ofiarą i gdzie szukać pomocy. Nie zabrakło także rad jak reagować na agresję słowną w sieci oraz jak chronić się przed tego typu zjawiskami.
Policjanci apelowali do uczniów, aby nie nawiązywali podejrzanych znajomości przez sieć oraz nie udzielali zbyt wielu informacji o sobie i swojej rodzinie, gdyż nigdy nie ma pewności co do prawdziwych intencji internetowego rozmówcy.
Uczniowie chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i wspólnie wypracowywali zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
asp. szt. Beata Olszewska / IK