POT wybrała najlepsze polskie miejsca turystyczne
Wyjątkowe miejsca na mapie turystycznej Polski zostały 17 lutego uhonorowane zaszczytnym certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2016 roku.
Dostać się do grona zwycięzców nie jest łatwo. Certyfikat przyznawany jest miejscom, które wyróżniają się innowacyjnością, kompleksową obsługą i mają do zaoferowania ciekawe, unikatowe atrakcje oraz nietypowe formy spędzania wolnego czasu. Dzięki konkursowi wszyscy nagrodzeni żwawo ruszą na podbój całego kraju. “Cieszymy się, że z roku na rok zwiększa się liczba kandydatów a kapituła ma coraz większy problem z rozstrzygnięciem, komu przyznać certyfikat, który jest także rekomendację dla turystów – mówi lider projektu Rozwój i promocja produktów turystycznych Anna Księżnik. – Dla nas lista laureatów stanowi również materiał do codziennej pracy polegającej na promocji walorów turystycznych naszego kraju” – dodaje.
Złoty Certyfikat otrzymała Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Ta nagroda przyznawana jest produktom, które wcześniej zdobyły już Certyfikat POT i dalej ulepszają swoją ofertę oraz podnoszą jakość usług.
Industriada – to prawdziwy festiwal kultury dziedzictwa przemysłowego, organizowany z dużym rozmachem na Górnym Śląsku. Jeden dzień w roku, kiedy kopalnie, osiedla robotnicze, browary, fabryki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających. www.industriada.pl
Nominacje do Złotego Certyfikatu otrzymały:
Jarmark św. Dominika w Gdańsku – ponad 1000 kramów z cennymi przedmiotami i regionalnymi wyrobami w atmosferze jak sprzed 765 laty.
Bałtowski Kompleks Turystyczny – dla fanów dinozaurów niezwykłe miejsce z olbrzymimi modelami prehistorycznych gadów a także ciekawą ofertą edukacyjną.
Certyfikaty 2016:
GREEN VELO Wschodni Szlak Rowerowy – to ponad 2000 km trasy przez 5 parków narodowych i 15 krajobrazowych pięciu województw wschodniej Polski.
Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – multimedialne muzeum w opolskim amfiteatrze. Dla fanów polskich brzmień niezwykła muzyczna podróż.
Gdański Teatr Szekspirowski – jedyny w Europie zrekonstruowany teatr elżbietański z otwieranym dachem i ruchomą sceną.
Kompleks Świętokrzyska Polana – doskonałe miejsce do wypoczynku z możliwością podziwiania stworzeń morskich z całego świata w pokaźnym zbiorze akwariów.
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – jedyna w swoim rodzaju okazja, aby posłuchać na żywo muzyki klezmerskiej i zobaczyć jak przenikały się na przestrzeni czasu dwie kultury: polska i żydowska.
Planetarium EC1 – bliskie spotkania z kosmosem. Pod kopułą łódzkiego planetarium znajduje się ekran sferyczny, na którym można zobaczyć cały wszechświat.
Park Etnograficzny w Tokarni – cudowna lekcja historii na świeżym powietrzu. Można zobaczyć jak wyglądało życie na długo przed erą Internetu.
Exploseum, wybuchowa historia do odkrycia w Bydgoszczy – nocnych wrażeń dostarczą nam miejsca gdzie produkowano materiały wybuchowe na potrzeby III Rzeszy z tajemniczymi podziemnymi korytarzami.
Noc Kultury – Lublin udowadnia, że sztuka może wyjść na ulice. Podczas jednej nocy 250 różnych wydarzeń.
Park Edukacji i Rozrywki FARMA ILUZJI – magiczny świat na wyciągnięcie ręki. Ponad 60 różnych atrakcji, w tym budynki całkowicie przeczące prawom fizyki, labirynty, kopalnia złota, rezerwat smoków.
Wyróżnienia:
Piknik Szybowcowy w Lesznie – niesamowite podniebne ewolucje, zapierające dech w piersiach akrobacje i nocne pokazy.
Strefa MTB Sudety – trasy w Sudetach stworzone specjalnie dla fanów rowerów górskich. Śmiałkowie mają do przejechania 500 km.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie – majestatyczny renesansowy zamek stał się prawdziwą sceną kulturalną Szczecina.
Źródło: Polska Organizacja Turystyczna
Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl.