EDK rozpoczęła się pod kościołem p.w. Chrystusa Króla w Świnoujściu.
Trasa prowadzi przez leśne obszary oraz plażę.
Uczestnicy w milczeniu przejdą terasę – Świnoujście Centrum – Prom – Świnoujście Warszów – Gazoport – Droga R-10 – Międzyzdroje – Kawcza Góra – Molo w Międzyzdrojach – Plaża – Latarnia Morska – Gazoport – Świnoujście Warszów – Prom – Świnoujście Centrum – Długość trasy 36 km
Można przeżyć Drogę Krzyżową w kościele, siedząc w ławce i słuchając rozważań. Można na stojąco, siedząco, w samotności lub w tłumie ludzi zgromadzonych na tym nabożeństwie. Każdy sposób jest inny, nie ma lepszych czy gorszych.
Słowa uczestników poprzednich edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej:
„Każdy ma w głowie swoje sprawy, intencje, problemy; każdy ma powód, dla którego idzie.”
„To wyzwanie, możliwość poczucia Drogi Krzyżowej w inny sposób niż zazwyczaj – fizycznie. Przez natłok pracy nie było czasu, żeby iść na normalną Drogę Krzyżową do kościoła, a ta jest w nocy, więc czas się znalazł.”
„Chęć sprawdzenia się, utożsamienia z Chrystusem. Bierzemy na drogę nie tylko krzyż brzozowy, bierzemy swoje drobne krzyże.”
„To ciekawe doświadczenie. Dla niektórych na pewno forma pokuty. Był czas przemyśleć pewne rzeczy, był czas na medytację, wyciszenie się.”
„Nie warto żyć normalnie, trzeba żyć ekstremalnie. Wysłuchanie rekolekcji wiekopostnych w kościele to nie są żadne ćwiczenia duchowe. Tu, podczas Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, wiara styka się z decyzjami woli, emocjami. To jest prawdziwe ćwiczenie, człowiek rzeczywiście może być potem przemieniony.”
Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w Polsce po raz pierwszy w 2009 roku. Idea akcji narodziła się w trakcie spotkań Męskiej Strony Rzeczywistości, a jej twórcą jest ksiądz Jacek Stryczek, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA.
Dziś na Ekstremalną Drogę Krzyżową ruszyli mieszkańcy Świnoujścia