Strona główna » Ostatnie dni na PIT-a, sprawdź o czym warto pamiętać

Ostatnie dni na PIT-a, sprawdź o czym warto pamiętać

by Daniel SZYSZ

Koniec kwietnia to czas wzmożonej wysyłki PIT-ów. Pojawiło się kilka nowości, które mogą znacząco przyspieszyć i ułatwić rozliczenie. Przypominamy, na co warto zwrócić uwagę przy zeznaniach za 2016 rok.

Termin na złożenie zeznań podatkowych i wpłacenie podatku mija 2 maja.

Elektroniczny PIT
Podobnie jak w roku ubiegłym, podatnicy mogą szybciej i sprawniej rozliczyć PIT drogą elektroniczną. Od połowy marca udostępniono PIT-PFR, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. To zeznanie uzupełnione na podstawie informacji od płatników (np. PIT-11 i PIT-8C). Usługa jest jednak dostępna dla osób, które rozliczają się na drukach PIT-37 i PIT-38.
Kolejną możliwość elektronicznego złożenia zeznania podatkowego za 2016 rok daje aplikacja e-Deklaracje dostępna na Portalu Podatkowym pod adresem http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje
1 procent podatku od emerytów i rencistów

Emeryci i renciści rozliczani przez ZUS w poprzednich latach nie mogli przekazać 1 procenta podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, bez złożenia ponownego formularza PIT-37. W tym roku mogą to zrobić w uproszczonej formie. Wystarczy, że wypełnią specjalnie przygotowany druk PIT-OP i złożą go w urzędzie skarbowym do 2 maja 2017 roku. Oświadczenie można przesłać w formie elektronicznej, wykorzystać bankowość elektroniczną, przesłać pocztą lub zanieść osobiście do urzędu skarbowego.
Czy 500+ rozlicza się w PIT?

Od kwietnia zeszłego roku w ramach rządowego programu 500+ niektórym rodzicom wypłacane są dodatkowe świadczenia na dziecko. W związku z tym może pojawić się pytanie, czy świadczenie to należy wykazać w deklaracji. Pieniądze z „Rodzina 500+” nie wliczają się do dochodu rodziny. Co oznacza, że pozostają zwolnione z opodatkowania i nie trzeba ich uwzględniać w PIT.
PIT-BR i PIT-DS, czyli nowość w formularzach

Zmiany w PIT dotyczą również przedsiębiorców. Po raz pierwszy w tym roku w składanym zeznaniu mogą odpisać koszty kwalifikowane związane z działalnością badawczo-rozwojową. Do składanego zeznania dołączyć muszą wypełniony druk PIT-BR, na którym odnotują wszystkie wydatki uprawniające do ulgi.

W tym roku przedsiębiorstwa z sektora MŚP mogą skorzystać z ulgi w maksymalnej wysokości 30 proc. kosztów z tytułu wynagrodzeń i do 20 proc. wydatków na inne cele. Duże firmy mogą odliczyć do 30 proc. wydatków na płace dla pracowników i 10 proc. pozostałych.

Pojawił się również nowy formularz przeznaczony dla podatników uzyskujących przychody z działów specjalnych produkcji rolnej. Obowiązek złożenia PIT-DS dotyczy osób, które ustalają dochód na podstawie ksiąg rachunkowych albo podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Druk dołącza się do zeznania PIT-36 lub PIT-36L.
O czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wypełnieniem deklaracji warto pomyśleć z jakich ulg i odliczeń chcielibyśmy skorzystać. Pamiętajmy, że oprócz tych najpopularniejszych ulg – na dzieci i rehabilitacyjnej, istnieje jeszcze ulga na Internet, darowizna dla krwiodawców, czy odliczenie wpłat do IKZE.

W tym roku nadal możemy przekazywać 1 proc. podatku na wybraną organizację OPP.

Jeśli rozliczamy się z współmałżonkiem lub dzieckiem nie możemy się spóźnić ze złożeniem zeznania. Tylko to zeznanie, które zostało złożone w terminie uprawnia do preferencyjnego rozliczenia.
Jeśli już chcemy złożyć papierowe zeznanie pamiętajmy o dołączeniu załączników, sprawdzeniu wyliczeń i naszych danych oraz o podpisie. Zeznanie złożone bez podpisu to jest traktowane jako zeznanie niezłożone.

A najlepiej i najszybciej rozliczymy się elektronicznie. Jednocześnie unikniemy wszelkich błędów i konieczności uzupełniania zeznań po wezwaniu urzędu skarbowego.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska