Rekord e-PIT-ów znowu pobity. Ty też rozlicz się on-line do 2 maja

Polacy złożyli już ponad 8 mln 570 tys. rocznych PIT-ów przez Internet. Do 2 maja on-line można składać wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR) PIT-37 i PIT-38. PFR to świetny sposób na szybkie i sprawne rozliczenie się z urzędem skarbowym.

Według stanu na 27 kwietnia 2017 r. (po północy) podatnicy przesłali już 8.570, 846 mln PIT-ów za 2016 r. do urzędu skarbowego przez Internet. Chodzi o PIT-28, 36, 36L, 37, 38 i 39. To o ponad 960 tys. e-PIT-ów więcej niż w tym samym dniu rok wcześniej i więcej, niż w całym zeszłorocznym okresie rozliczeniowym. Wówczas drogą elektroniczną do 2 maja wpłynęło 8,4 mln zeznań podatkowych. Ten rekord na pewno będzie jeszcze pobity, bo przed nami długi weekend, kiedy wielu Polaków rozliczy swój PIT. Najłatwiej i najszybciej zrobić to bez wychodzenia z domu, czyli przesłać go przez Internet.  

Skorzystaj we wstępnie wypełnionego PIT

Podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38, mogą skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR – pre-filled tax return). Jest ona dostępna na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Z PFR PIT-37 mogą skorzystać zarówno osoby, które rozliczają się indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem oraz rodzice samotnie wychowujący dzieci. Natomiast PFR PIT-38 jest przeznaczony dla osób, które rozliczają przychody z kapitałów pieniężnych i składają zeznanie indywidualnie.

Dzięki PFR nie musimy sami wypełniać swojego zeznania podatkowego danymi z posiadanych PIT-ów (PIT-11, PIT-8C czy PIT-R), które dostaliśmy od płatników, np. od pracodawcy. Na Portalu Podatkowym znajdziemy swój roczny PIT-37 z danymi wprowadzonymi już przez urząd skarbowy. Po pobraniu PFR pozostaje nam tylko zweryfikować zawarte w nim dane, uzupełnić o ulgi i odliczenia, jeśli z nich korzystamy, oraz przekazać 1% na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP). I gotowe, można wysłać. Jak widać, PFR pozwala nie tylko uniknąć błędów związanych z przepisywaniem danych z informacji od płatników. To także wygoda, prostota i oszczędność czasu i pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że PFR można autoryzować profilem zaufanym ePUAP, kwotą przychodu za 2015 rok lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Oczywiście podatnicy, którzy rozliczają się on-line, jak co roku mogą korzystać z aplikacji e-Deklaracje Desktop, która również umożliwia osobom fizycznym składanie formularzy elektronicznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Rozlicz się do 2 maja elektronicznie lub w urzędzie skarbowym

Zeznania roczne za 2016 r. w tym roku można składać do 2 maja. Potwierdzeniem rozliczenia się z wykorzystaniem PFR jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) – tak samo jak w przypadku e-Deklaracji. To dowód poprawnego złożenia zeznania elektronicznego.
Osoby, które chcą tradycyjnie złożyć zeznanie papierowe, mogą skorzystać z pomocy swojego urzędu skarbowego. Dzisiaj i jutro, czyli 27 i 28 kwietnia, urzędy pracują dłużej niż zwykle. Również w ostatnim dniu rozliczeniowym, czyli 2 maja, pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej będą dyżurować w salach obsługi urzędu. Informacje o dokładnych godzinach pracy w tych dniach znajdziesz w konkretnym US lub na jego stronie internetowej.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie

Powiązane posty

Jak wybrać formę opodatkowania, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom?

Koniec z dorabianiem w internecie – Skarbówka prześwietli „darowizny” w Donejtach

Świnoujście. Wynajmujesz mieszkanie kuracjuszom ? – odwiedzą cię kontrolerzy KAS