AKCJA „KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO” Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI I ICH RODZINAMI W ŚWINOUJŚCIU

Foto: Policja

 

Do ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Kręci mnie bezpieczeństwo” opracowanej przez Komendę Główną Policji włączyli się także policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu. Podczas rodzinnych pikników w siedzibie ośrodka Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym stróże prawa promowali bezpieczeństwo wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Największą atrakcją był pokaz tresury policyjnych psów oraz próby przejścia toru przeszkód przy użyciu alkogogli.
Głównym celem kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo” zainaugurowanej w kwietniu b.r. jest zwrócenie uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Włączyli się w nią funkcjonariusze służb podległych MSWiA. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu postanowili również zaangażować się w powyższą inicjatywę.

W minioną sobotę funkcjonariusze wzięli udział w dwóch integracyjnych piknikach rodzinnych w siedzibie świnoujskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną przy ulicy Basztowej oraz Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ulicy Piastowskiej.

Podczas spotkań, w których wzięli udział podopieczni placówek oraz ich rodziny, policjanci promowali szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Najmłodsi mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę o bezpiecznym zachowaniach grając w wielkoformatową grę planszową „Zagraj ze mną w bezpieczeństwo”, której celem jest kształtowanie pozytywnych wzorców zachowań wśród dzieci, m.in. uświadomienie o istniejących zagrożeniach, poinformowanie o sposobach unikania sytuacji zagrożeń, wypracowanie odruchu odpowiedzialności za siebie, a także uświadomienie dzieciom konsekwencji własnego działania oraz promocja zdrowego stylu życia. Wykorzystując grę policjanci omówili wiele ważnych tematów związanych z bezpieczeństwem. Wśród poruszonych tematów znalazły się także ostrzeżenia przed narkotykami i dopalaczami, omówiono zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą w czasie nadchodzących wakacji, omówiono również jak się zachować w przypadku częstowania przez nieznajomego słodyczami czy prezentami, ponadto radzono jak unikać kradzieży czy oszustwa.

W czasie pikników nie zabrakło również promowania bezpieczeństwa wśród obecnych na spotkaniu seniorów. Policjanci edukowali starszych, przekazując im informacje o oszustach działających metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”.

Foto: Policja

Dużo emocji wśród podopiecznych ośrodka sprawiło zwiedzanie radiowozu oraz przymierzanie policyjnej kamizelki kuloodpornej, hełmu i tarczy oraz kajdanek.
Również niemało emocji dostarczyła uczestnikom pikniku zabawa z wykorzystaniem alkogogli – specjalnych okularów imitujących obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Wielu uczestników rodzinnej imprezy spróbowało „jazdy próbnej” między ustawionymi pachołkami, przekonując się, jakie wypaczenie postrzegania obrazów powoduje obecny w organizmie alkohol, np. zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, niemożność określenia kierunków czy podwójne widzenie.

Stróże prawa przygotowali też niespodziankę w postaci pokazów dwóch policyjnych psów – Shila i Izi. Czworonożni policjanci, pod okiem przewodników zaprezentowali swoje walory i umiejętności. Pozorant ubrany w gruby ochraniacz imitował przestępcę, którego należało zatrzymać. Nie zabrakło także informacji o zachowaniu w przypadku ataku ze strony agresywnego psa oraz przećwiczenia przez uczestników imprezy bezpiecznej pozycji na tzw. „żółwia”.

Foto: Policja

Podczas edukacyjnego spotkania z niepełnosprawnymi, ich rodzinami i opiekunami, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli zadawali stróżom prawa wiele pytań, na które otrzymywali wyczerpujące odpowiedzi.

asp. sztab. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Komendanci z wizjami: czy to nowa moda w policji ??

Policja. Co tam się dzieje ?? – Trzęsienie ziemi w polskiej policji

Nie musisz być sprawny, by być policjantem w Polsce! Możesz być kanapowcem