Strona główna » Historyczna dostawa gazu do Polski. PGNiG odebrało amerykańskie LNG

Historyczna dostawa gazu do Polski. PGNiG odebrało amerykańskie LNG

by Daniel SZYSZ

 

Gaz skroplony od Cheniere Energy dotarł do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza taka dostawa do Europy Środkowo-Wschodniej. PGNiG zapowiada kolejne umowy typu spot.

8 czerwca w uroczystości odbioru pierwszego ładunku skroplonego gazu z USA wzięli udział premier Beata Szydło, przedstawiciele rządu i parlamentu, władz lokalnych oraz spółek PGNiG SA i Cheniere Energy.

To nie tylko pierwsza dostawa amerykańskiego LNG do Polski, ale także do naszej części Europy. Kontrakt między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a amerykańską firmą Cheniere Energy został zawarty za pośrednictwem biura tradingu LNG PGNiG w Londynie.

– Ameryka Północna jest kolejnym regionem świata, z którego sprowadzamy gaz skroplony. Ta dostawa pokazuje, że Polska może z powodzeniem pełnić rolę bramy dla amerykańskiego LNG do naszej części Europy. To wzmacnia międzynarodową pozycję PGNiG i  pozwala nam jeszcze skuteczniej realizować nasze cele biznesowe – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Wzrost zaangażowania naszej Spółki na rynku LNG oraz zakup gazu z USA to efekt realizacji strategii dywersyfikacji źródeł dostaw gazu do Polski, dzięki której budujemy bezpieczeństwo  energetyczne naszego Państwa  – dodał prezes Woźniak

– Ta dostawa do Polski potwierdza zapotrzebowanie na amerykańskie LNG oraz na pełny model obsługi, jaki zapewnia Cheniere, obejmujący dostawę LNG bezpośrednio do klientów. Doceniamy dobrą współpracę z PGNiG i z przyjemnością wspieramy Polskę w dostępie do LNG z USA i realizacji w ten sposób jej celów gospodarczych – podkreślił Andrew Walker, wiceprezes ds. strategii w Cheniere Energy.

PGNiG wzmacnia swoją pozycję w sektorze LNG

Dostawa z USA to dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa już drugi kontrakt typu spot (krótkoterminowy) po dostawie z Norwegii w czerwcu 2016 roku. Spółka zapowiada kolejne tego typu dostawy – najbliższa już w lipcu.

PGNiG konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na międzynarodowym rynku gazu skroplonego. Zakup surowca z Ameryki Północnej oraz nowe kontrakty pozwolą Spółce rozszerzyć portfolio importowe i zwiększyć efektywność wykorzystania wykupionych przez spółkę mocy w terminalu w Świnoujściu.

***
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce. PGNiG SA jest spółką giełdową obecną w indeksie największych polskich firm (WIG 20), zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także, poprzez kluczowe spółki, importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej. PGNiG SA posiada akcje/udziały w blisko 30 spółkach, w tym w podmiotach świadczących specjalistyczne usługi geofizyczne i wiertniczo-serwisowe, wysoko cenione na rynkach międzynarodowych. Do grupy PGNiG SA należy PGNiG Upstream Norway AS, która prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i eksploatacji złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i Morzu Norweskim. Z kolei spółka PGNiG Supply & Trading GmbH z siedzibą w Monachium zajmuje się handlem gazem w Europie Zachodniej.
Cheniere jest obecnie jedynym eksporterem amerykańskiego LNG. Unikalny model biznesowy spółki zapewnia jej klientom ofertę obejmującą nabywanie, transportowanie i przetwarzanie gazu rurociągowego oraz dostarczanie klientom LNG zarówno bezpośrednio do wybranych instalacji, jak też do celów handlowych na rynkach na całym świecie. Należący do Cheniere terminal Sabine Pass w Luizjanie rozpoczął dostawy w lutym 2016 roku, drugi obiekt tego typu obiekt firma buduje aktualnie w Corpus Christi, w Teksasie.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska