Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odbyła się w połowie maja w Sopocie. W inauguracyjnej rundzie niekwestionowanym zwycięzcą była załoga MOS Iława, pokonując 11 pozostałych ekip. Teraz żeglarze przyjadą do Świnoujścia, by zmierzyć się nie tylko z umiejętnościami innych załóg, ale także z warunkami, które dyktuje Zatoka Pomorska.
– Świnoujście jest od lat otwarte dla żeglarstwa. Bardzo lubimy tu organizować regaty, a żeglarze z chęcią wracają. Przyjaźni ludzi i doskonałe akweny, tak na otwartym morzu jak i wewnątrz portu stwarzają dobra atmosferę i super widowisko. To też ciekawy punkt na napie naszego kraju, z wieloma atrakcjami dla turystów – mówi Maciej Cylupa – organizator regat.
Regaty rozgrywane są w pobliżu jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc Świnoujścia tuż obok tzw. wiatraka („Stawa Młyny). To specyficzna, dziesięciometrowa latarnia usytuowana na końcu falochronu, z którego znakomicie widać mecze rozgrywane pomiędzy załogami. Kolejnym dobrym punktem obserwacyjnym jest najszersza w Polsce plaża, a zatem można łączyć kilka przyjemności na raz – kąpiel słoneczna, morska i kibicowanie. Dla tych, którym Świnoujście w najbliższy weekend (24-25.06) będzie nie po drodze, organizatorzy przewidzieli rozwiązanie – system śledzenia regat przez Internet produkcji SAP.
– SAP Sailing Analytics to rozwiązanie, które wpisuje działania Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w światowe trendy technologii dla sportu. Obecnie, po rozwiązania SAP sięgają takie drużyny jak Bayern Monachium, Formuła 1 czy liga hokeja NHL. Dzięki wykorzystaniu potencjału analitycznego współczesnego oprogramowania, pomagamy sportowcom osiągać lepsze wyniki, a trenerom i kibicom dajemy dostęp w czasie rzeczywistym do szczegółowych statystyk dotyczących m.in. warunków pogodowych, manewrów i poszczególnych załóg. Wierzymy, że nasza współpraca przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności rozgrywek, zainteresowania udziałem w niej kolejnych klubów oraz popularyzacji tego pięknego sportu jakim jest niewątpliwie żeglarstwo – podsumowuje Tomasz Niebylski, Dyrektor ds. Wsparcia Sprzedaży w SAP Polska.
A to oznacza nic innego jak możliwość śledzenia na żywo poczynań żeglarzy w Internecie. Użytkownicy mogą zobaczyć położenie jachtów, a także wiele różnych parametrów jak pozycję, prędkość, kurs a przez to emocjonować się przebiegiem rywalizacji zdalnie.
Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby otrzymają prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).
Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi będą zamieniać się jachtami. Taka formuła spowoduje, że o zwycięstwie będą decydować umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W każdych regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.
Więcej informacji na stronie www.ligazeglarska.pl lub drogą mailową na adres info@ligazeglarska.pl.
Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na Facebooku.
Sponsorami Ekstraklasy są TT Line Polska, Pomorze Zachodnie, Świnoujscie, D.A.D. , Mincer Pharma, CH Klif, Nautica Watches. Partnerami są SAP, Harken, Hampton by Hilton, THIS1 oraz Magazyn Żagle, Magazyn W Ślizgu! i targi Wiatr i Woda
http://crosstheline.info