Strona główna » Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Peenemünde

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Peenemünde

by Daniel SZYSZ

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Peenemünde
Wspólny projekt Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie i Muzeum Historyczno-Technicznego w Peenemünde

1 lipca 2017 r. o godz. 11.00 w Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Powstanie Warszawskie 1944”. To kolejny raz, gdy ekspozycja ta zagości w tak znamiennym dla historii II wojny światowej miejscu – tym razem jest to teren Zakładów Doświadczalnych Peenemünde, będących w latach 1936–1945 największym centrum zbrojeniowym w Europie.

Przed wybuchem II wojny światowej aż do jej zakończenia Peenemünde było najbardziej nowoczesnym ośrodkiem technologicznym na świecie. To właśnie tam w 1942 r. udało się po raz pierwszy w historii wystrzelić rakietę w kosmos, co dało podwaliny pod rozwój technologii rakietowej i umożliwiło późniejsze loty kosmiczne oraz zapoczątkowało zimnowojenny wyścig zbrojeń. Do budowy ośrodka wykorzystano robotników przymusowych, więźniów obozów koncentracyjnych i jeńców wojennych. Ich praca koncentrowała się przede wszystkim na stworzeniu rakiety samosterującej i pierwszej działającej wówczas wojskowej rakiety batalistycznej, wykorzystanej jako broń terrorystyczna przeciwko ludności cywilnej. Podczas odbywającej się w nieludzkich warunkach produkcji zginęło bardzo wielu więźniów.

Cieszę się, że nasza wystawa zagości na wyspie Uznam, w Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde. To ważne miejsce dla wszystkich Polaków. Przypomina o tym, jak wielu polskich obywateli zginęło w nieludzkich warunkach podczas produkcji rakiet. Pracujący tam polscy robotnicy przymusowi byli bezcennym źródłem informacji dla wywiadu Armii Krajowej. Pochodzące od nich dane dotyczące niemieckich działań były przekazywane na Zachód – wykorzystali je alianci podczas nalotów bombowych w Peenemünde. W polskie ręce dostały się nie tylko kluczowe informacje, ale i niewybuch najgroźniejszej niemieckiej broni – rakiety V2, który potem Polacy przekazali Brytyjczykom. Pamięć o przeszłości i tragicznej walce oraz oddanie hołdu żołnierzom walczącym o uniwersalne wartości, takie jak wolność, niepodległość i demokracja, pozwalają nam budować lepszą przyszłość w oparciu o zrozumienie i pojednanie – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wystawa jest kontynuacją rozpoczętego w 2014 r. projektu, powstałego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2014 r. wystawa gościła w Berlinie, w Centrum Dokumentacyjnym Topografia Terroru – przez trzy miesiące obejrzało ją ponad 280 000 osób. W 2015 roku wystawa była pokazywana w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium, gdzie ekspozycję zwiedziło ponad 35 000 osób. Na przełomie 2016 i 2017 r. z wystawą można było zapoznać się w Fundacji Miejsce Pamięci Prezydenta Friedricha Eberta w Heidelbergu. Do tej pory wystawę „Powstanie Warszawskie 1944” obejrzało łącznie ponad 318 000 osób, co dowodzi faktu, że ów polsko-niemiecki projekt jest istotnym wydarzeniem we współczesnych relacjach między naszymi krajami.

Na stworzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego wystawie ukazana jest historia Warszawy od 1918 r. – tętniącego życiem miasta, którego rozwój brutalnie przerwała II wojna światowa. Szczególny nacisk położony został na fenomen 63 dni walk Powstania Warszawskiego, a także na cenę, jaką przyszło zapłacić Warszawie i Polsce za pragnienie wolności. Opowieść kończy odrodzenie miasta po latach totalitarnego zniewolenia – dynamiczna metropolia, która przezwyciężyła wydany na nią wyrok.

Wystawa adresowana jest przede wszystkim do młodego pokolenia. Elementy uzupełniające ekspozycję to: interaktywna strona internetowa przystosowana do oglądania na urządzeniach mobilnych oraz katalog w języku niemieckim i angielskim, dystrybuowany w Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde.

Koncepcja wystawy: Muzeum Powstania Warszawskiego
Gospodarz wystawy: Muzeum Historyczno-Techniczne w Peenemünde

Za wsparcie przy realizacji projektu dziękujemy:
Fundacji Topografia Terroru w Berlinie
Volkswagen AG w Wolfsburgu
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość w Berlinie
Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec
Instytutowi Polskiemu w Berlinie

Wystawa czynna do 7 stycznia 2018 r.

Więcej informacji:
www.warsawrising.eu
www.museum-peenemuende.de



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Verified by MonsterInsights