Za rok ruszy rozbudowa portu w Świnoujściu, który obsłuży duże promy

Gazoport w Świnoujściu. Port zewnętrzny

W połowie 2018 r. w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) ma ruszyć budowa infrastruktury portowej do obsługi dużych promów. Zarząd portów Szczecin i Świnoujście liczy, że dzięki inwestycji obsłuży większą masę ładunkową.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w ubiegłym tygodniu podpisał z konsorcjum firm Compono i Tractebel Engineering umowę na opracowanie studium wykonalności i wykonanie projektów budowlano-wykonawczych dot. przystosowania infrastruktury świnoujskiego terminala promowego do obsługi transportu intermodalnego (wykorzystującego więcej niż jeden rodzaj transportu-PAP).

Wyłoniony w przetargu nieograniczonym wykonawca będzie miał 11 miesięcy na przygotowanie studium wykonalności i wykonanie projektów budowlano-wykonawczych. Wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję planowane jest w połowie przyszłego roku – powiedziała we wtorek PAP Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.

Jak dodała, inwestycja powinna być ukończona do 2022 r. W świnoujskim terminalu powstanie infrastruktura do obsługi dużych promów o długości do 265 metrów. Terminal będzie mógł dzięki niej świadczyć nowy rodzaj usług przeładunkowych przy udziale transportu kolejowego na poziomie 30 tys. TEU (TEU – pojemność standardowego kontenera – PAP) w roku 2020. Port szacuje, że do 2040 r. liczba przeładowanych TEU zwiększy się trzykrotnie. Przedsięwzięcie zakłada połączenie i przebudowę stanowisk promowych nr 5 i 6; powstanie nowe nabrzeże o długości 293 metrów i głębokości 13 metrów.

Wybudowane zostaną także trzy nowe place postojowe połączone estakadą, stanowiącą nowy drugi wjazd na teren terminala. Poza tym w planach jest także modernizacja istniejących torów kolejowych i przebudowa istniejących, nowa rampa, przebudowa galerii pasażerskiej i zakup nowego sprzętu przeładunkowego. Modernizacja terminala w Świnoujściu to kolejny element rozwoju transportu intermodalnego.

Jak podkreśla zarząd portu, obok transportu morskiego i śródlądowego spółka stawia na kolej, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Według portu, przedsięwzięcie jest spójne z priorytetami UE, która kładzie duży nacisk na usprawnienie połączeń w ramach korytarzy transportowych z wykorzystaniem przyjaznych środowisku gałęzi transportu.

Zarząd portu widzi wzrost masy towarowej, która będzie obsługiwana – z wykorzystaniem korytarza Bałtyk-Adriatyk – przez port w Świnoujściu.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl.
mp/

Powiązane posty

Kolejny gazowiec w porcie w Świnoujściu

Terminal LNG w Świnoujściu – Kluczowy element gospodarki morskiej i bezpieczeństwa energetycznego Polski

Świnoujście stoi na straży bezpieczeństwa energetycznego Polski od dziewięciu lat