Po Opolu przyszedł czas na Kędzierzyn-Koźle. To właśnie tu powstanie oddział zamiejscowy Akademii Morskiej w Szczecinie. W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięła dziś udział minister Anna Moskwa, wojewoda opolski, parlamentarzyści i władze Kędzierzyna-Koźla.
Po Politechnice Opolskiej w Kędzierzynie-Koźlu, czas na Akademię Morska, a dokładniej jej wydział zamiejscowy kształcący m.in. w specjalności żegluga śródlądowa. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu list intencyjny w tej sprawie podpisali rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka, starosta powiatu Małgorzata Tudaj i prezydent miasta Sabina Nowosielska. W uroczystości udział wzięła Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Władze szczecińskiej uczelni deklarują, że filia na Opolszczyźnie, najpewniej otworzy się za rok. – To zależy od tego, kiedy przejmiemy budynek. Od tego czasu potrzebny jest rok – deklaruje rektor uczelni, prof. dr hab. Wojciech Ślączka. Wstępnie podał, że może to być październik 2019 roku.
Szkoła może powstać w jednej z dwóch proponowanych lokalizacji. – Zaproponowaliśmy uczelni dwa budynki dotychczasowych gimnazjów, PG nr 3 na Pogorzelcu i PG nr 4 w Śródmieściu – mówi prezydent Sabina Nowosielska.
Studia będą miały charakter mocno praktyczny. – To będą studia inżynierskie, ale studenci zdobędą też szereg kompetencji menedżerskich. Absolwenci będą mogli pracować w żegludze morskiej i śródlądowej na całym świecie – tłumaczy rektor Ślączka.
Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zapewniła, że powstający wydział może liczyć na wszelkie wsparcie, także finansowe. – Takie działania doskonale wpisują się bowiem w rządowe plany odbudowy i rozwoju żeglugi śródlądowej – mówiła. Porozumienie obejmuje także utworzenie w Kędzierzynie-Koźlu Polskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego Żeglugi Śródlądowej Akademii Morskiej w Szczecinie. W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści, kapitanowie żeglugi wielkiej, przedstawiciele instytucji związanych ze szkolnictwem i żeglugą śródlądową.