Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, jak co roku, przedstawiło ranking zamożności polskich samorządów. Został on oparty o wskaźnik dochodu uzyskany przez dany samorząd, w 2016 roku, mierzony kwotą przypadającą na jednego mieszkańca.
Jak twierdzi profesor Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, twórca rankingu :
– Ranking pokazuje tempo rozwoju danej jednostki, świadczy o jakości decyzji inwestycyjnych i administracyjnych podejmowanych przez władze samorządowe. Pokazuje też, że najbogatsze samorządy potrafią mądrze inwestować swoje dochody.
Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięto wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje takie mają chwilowy, za to bardzo silny wpływ na dochody. Wysoka dotacja potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu
Wśród miast na prawach powiatu, na wysokim 2. miejscu – notując wzrost o siedem miejsc- znalazło się Świnoujście z dochodem 5169,52 zł na jednego mieszkańca .Wyprzedził nas tylko Sopot, bezpośrednio za nami znalazł się Płock. Miejsce 15. zajął Słupsk, zaś Koszalin 27.
Wśród miast wojewódzkich Szczecin uplasował się na 10. miejscu, z dochodem 4333,13 zł.
Świnoujście posiada też jedną z najniższych stóp bezrobocia, oscylującą w granicach 5 % oraz wysoki wskaźnik środków skierowanych na działania inwestycyjne.
– Te wskaźniki na pewno cieszą, pokazując, że Świnoujście utrzymując wysoki poziom działań inwestycyjnych i społecznych, jest silnym ośrodkiem gospodarczym nie tylko w zachodniopomorskim regionie, ale również w kraju. – podsumował wyniki rankingu Prezydent Janusz Żmurkiewicz.