Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska osób z niepełnosprawnością, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje trzy Programy, których celem jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy.
Realizacja celów zawartych w Programach w połączeniu ze wsparciem działań Powiatowego Urzędu Pracy jest szansą na podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na terenie naszego miasta. Zwracam się zatem do Państwa z ogromną prośbą o wspólne promowanie działań PFRON, ponieważ praca dla osób z niepełnosprawnością to szansa na odnalezienie nowego sposobu na życie. Sposobu na walkę ze stereotypami, szansą na życie poza wszelkimi podziałami i stworzeniem nowego, lepszego wizerunku własnej osoby, a także budowanie wiary we własne możliwości.
1) Program STABILNE ZATRUDNIENIE
Pełna nazwa Programu to „STABILNE ZATRUDNIENIE – osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej”. Celem ogólnym programu, jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w administracji publicznej. Adresatami programu są organy i instytucje, wykonujące zadania z zakresu administracji publicznej, prowadzące działania o zasięgu ogólnopolskim na rzecz ogółu obywateli (z wyjątkiem przedsiębiorstw państwowych i spółek Skarbu Państwa) a także instytucje publiczne, a więc samorządy gminne, samorządy powiatowe, samorządy wojewódzkie, jak również państwowe oraz samorządowe instytucje kultury.
Beneficjentami są osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym) pozostające bez zatrudnienia – na rzecz których prowadzone są działania aktywizacyjne w ramach programu.
2) Program ABSOLWENT
Celem ogólnym Programu jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością posiadających wyższe wykształcenie. Adresatami Programu są szkoły wyższe, organizacje pozarządowe bądź partnerstwa szkół wyższych z organizacjami pozarządowymi, które podejmą współpracę z pracodawcami oraz WUP i/lub PUP oraz PCPR, i korzystają lub będą korzystać z istniejących w tych instytucjach instrumentów i narzędzi wsparcia służących aktywizacji zawodowej studentów i/lub absolwentów. Niemniej szkoły wyższe mogą realizować program samodzielnie, za pośrednictwem własnych biur karier lub własnych Biur ds. Osób Niepełnosprawnych lub korzystając z usług agencji zatrudnienia. Oczywiście beneficjentami tego programu są osoby z niepełnosprawnością posiadające orzeczenie o znacznym, umiarkowanym bądź lekkim stopniu niepełnosprawności. Program Absolwent może być szansą dla osób z wykształceniem wyższym.
3) Program PRACA – INTEGRACJA
Warto zacząć od celu ogólnego tego Programu, którym jest podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy. Adresatami tego programu są osoby niepełnosprawne pozostające bez zatrudnienia, z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym). Z kolei uczestnikami Programu mogą być:
1) przedsiębiorstwa, w których wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnością jest niższy niż 6%, zgłaszające do PFRON gotowość zatrudnienia adresatów programu w ramach oferty obejmującej co najmniej 25 (dwadzieścia pięć) etatów (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) na okres zatrudnienia nie krótszy niż 18 miesięcy, z zastrzeżeniem, że zatrudnienie to przyczyni się do wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych ogółem, liczonego w stosunku do stanu zatrudnienia na koniec roku, poprzedzającego rok złożenia oferty,
2) organizacje pozarządowe realizujące zadanie publiczne zlecone przez PFRON
Co ważne przedsiębiorstwem, o którym mowa może być także przedsiębiorstwo będące spółką Skarbu Państwa. Natomiast warunkiem dla organizacji pozarządowych, jest posiadanie wpisu do Rejestru Agencji Zatrudnienia, prowadzonego przez Wojewódzkie Urzędy Pracy.
Szczegółowe informacje na temat Programów dostępne są w ulotkach stanowiących załącznik do pisma oraz na stronie internetowej PFRON w zakładce: Programy i zadania PFRON:
– www.pfron.org.pl