Strona główna » Nie ma pogody plażowej – może na ryby ?? – Zapraszamy do Świnoujścia

Nie ma pogody plażowej – może na ryby ?? – Zapraszamy do Świnoujścia

by Daniel SZYSZ

Świnoujście jest rajem dla wędkarzy.

W okolicznych wodach występują liczne gatunki ryb słodkowodnych, wędrownych i morskich. Wędkarze łowią tutaj kapitalne okazy sandaczy, leszczy i szczupaków, szczególnie w czerwcu oraz październiku.

Od wiosny do jesieni masowo występuje okoń i płoć, których można złowić 4-5 kg w ciągu godziny. Liczne są również węgorze spływające z całego dorzecza Odry. U schyłku jesieni dominuje okoń
i miętus, ale pojawiają się też flądry, stornia i gładzica. Tędy wędrują do rzeki Drawy królewskie łososie i wędrowne trocie osiągające ponad 20 kg wagi. W płytkich rozlewiskach morskiej cieśniny Świny można łowić wspaniałe liny oraz karasie dwóch gatunków: pospolite i srebrzyste.

Szczególnie polecane łowiska znajdują się w rejonie dzielnicy Karsibór, gdzie znajdują się stanice wędkarskie i wodniackie. Warto też zajrzeć do Przytoru i Łunowa. Jednak wędkarzy spragnionych morza falochrony ujścia Świny do Bałtyku. Są tutaj wyborne łowiska wszystkich ryb łącznie z morskimi: Węgorzycą żyworodną, stornią i niesamowitą beloną, która pojawia się jedynie u schyłku wiosennego sezonu śledziowego. Niekiedy podchodzą ławice śledzi.

Można je łowić na girlandy złotych haczyków po kilka jednocześnie lub na mokrą sztuczną muchę.

W połowach wszystkich drapieżników dominują pilkery, twistery oraz przynęta zwierzęca. Ryby karpiowate łowi się całą gamą różnorodnych przynęt dostępnych w licznych sklepach wędkarskich Świnoujścia.

Latem organizowane są rejsy na połowy morskie, podczas których łowi się na Zatoce Pomorskiej piękne sandacze, okonie i leszcze oraz płastugi i diabły morskie czyli kury, które są pod ochroną. Zdarza się również sieja wędrowna oraz tasza zwana popularnie zającem morskim.

Wielu wrażeń dostarcza również wędkowanie z plaży, które łączy plażowanie z aktywnym nadmorskim wypoczynkiem. Najlepiej brodzić na drugiej rewie ( płyciźnie ), penetrując ciężką wędką spławikową rozległe głęboczki i skarpy dna. Jednak ten rodzaj połowów dostępny jest tylko latem, gdy temperatura wody przekracza 19 – 20OC. Najlepsze wyniki osiąga się po sztormach.
Przed wędkowaniem należy zapoznać się z zasadami sportowego połów ryb kliknij tutaj>>.

Jeśli złowimy ryby nam nieznane wypuszczamy je bezzwłocznie do wody.

Zainteresowani wędkowaniem w wodach Świnoujścia znajdą obszerne informacje
w książce Wrzesława Mechły „Przyroda pomorskich wysp”, której cztery rozdziały fachowo ujmują sprzęt i technikę połowu ryb. Książka zawiera również opisy wspaniałej przyrody jaka towarzyszy nam podczas połowów.

Przecież jesteśmy w mieście, które w połowie leży na wodzie a w połowie na wyspach pełnych lasów, parków i mrocznych zakątków.

Info Urząd Miasta w Świnoujściu


Informacja dla wędkarzy o zmianie przepisów – zaprzestanie wydawania zezwoleń osobom fizycznym.

W związku z wejściem w życie z dniem 4 marca 2015 r. nowej ustawy o rybołówstwie morskim (Dz.U. z dnia 17 lutego 2015 r., poz. 222) straciły moc przepisy dotyczące wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego wydane na podstawie ustawy o rybołówstwie z 2004 r. Do wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego przez osoby fizyczne na obszarach morskich RP – z brzegu lub innych niż statek urządzeń pływających – uprawnia teraz posiadanie imiennego DOWODU UISZCZENIA OPŁATY. W związku z powyższym od 4 marca br. OIRM w Szczecinie zaprzestał wydawania zezwoleń na sportowy połów ryb osobom fizycznym. Zgodnie z art. 139 ust. 3 nowej ustawy sportowe zezwolenia połowowe (blankiety) wydane na podstawie poprzednich przepisów zachowują jeszcze ważność, ale tylko przez okres, na jaki zostały wydane.
Z dniem 6 sierpnia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 lipca 2015 r. w sprawie wymiarów i okresów ochronnych organizmów morskich poławianych przy wykonywaniu rybołówstwa rekreacyjnego oraz szczegółowego sposobu i warunków wykonywania rybołówstwa rekreacyjnego (Dz.U. z dnia 22 lipca 2015 r., poz. 1015), w którym określono wysokość opłat w zależności od okresu połowów oraz ulg w tych opłatach, jak niżej:
Na 1 tydzień – opłata pełna 30,00 zł; z ulgą 50% – 15 zł; z ulgą 75% – 7,50 zł
Na 1 miesiąc – opłata pełna 70,00 zł; z ulgą 50% – 35 zł; z ulgą 75% – 17,50 zł
Na 12 miesięcy – opłata pełna 140,00 zł; z ulgą 50% – 70 zł; z ulgą 75% – 35,00 zł.
Ulgi przysługują: 50% – emerytom, rencistom oraz dzieciom i młodzieży uczącej się w wieku do 24 lat, a 75% – członkom rodzin wielodzietnych posiadającym kartę, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. poz. 1863). Sposób zapłaty – tylko bezgotówkowo – przelewem na rachunek bankowy jak niżej:
Nazwa odbiorcy: Okręgowy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego w Szczecinie
Nr rachunku: 02 1010 1599 0518 4222 3100 0000
Uwaga: okres ważności dowodu uiszczonej opłaty biegnie od momentu wpłaty i kończy się odpowiednio po tygodniu, miesiącu czy roku licząc od daty przelewu potwierdzonej stemplem na poczcie, w banku lub wygenerowanej na wydruku komputerowym. Opłaty na okresy inne niż ustalone w ustawie są nieważne.
Dowód uiszczenia opłaty musi wskazywać jednoznacznie na osobę wykonującą rybołówstwo rekreacyjne, tj. umożliwiać odczyt następujących danych dotyczących tytułu wpłaty: pełne imię, nazwisko i adres osoby wykonującej rybołówstwo rekreacyjne oraz wybrany okres połowów (tydzień, miesiąc, 12 miesięcy) i jest ważny tylko wraz z dokumentem tożsamości zawierającym te same dane. Wskazane wyżej pomniejszenia opłat nie kumulują się – w przypadku posiadania kilku tytułów do pomniejszenia opłaty przysługuje tylko jeden rodzaj ulgi.

źródło – http://szczecin.oirm.gov.pl/dla-interesantow/informacje-dla-wedkarzy/



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights