Zapięte pasy w momencie wypadku drogowego to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że 50% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych mogłoby żyć, gdyby w chwili zdarzenia miały zapięte pasy.
W dniu 17.09.2017r. odbywają się ogólnopolskie policyjne działania „Pasy”. Tego dnia funkcjonariusze będą przeprowadzać kontrole drogowe zwłaszcza pod kątem korzystania przez kierujących i pasażerów z pasów bezpieczeństwa. Celem tej akcji jest przede wszystkim wzrost świadomości podróżujących samochodem w zakresie niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą „jazda bez pasów”.
Zderzenie samochodu jadącego z prędkością 80 km/h ze stała przeszkodą, np. drzewem, słupem czy stojącą ciężarówką , jest często śmiertelne dla osób znajdujących się w samochodzie. Całkowicie bez szans jest osoba, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa. Stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45% ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast ciężkich nawet do 50%. Osoba , która podróżuje z tyłu i nie ma zapiętych pasów bezpieczeństwa, w momencie wypadku drogowego, jest w stanie swoim ciężarem ciała pomnożonym przez prędkość, złamać zagłówek , lub wręcz fotel pasażera z przodu.
Policjanci szczecińskiej drogówki tego dnia już od wczesnych godzin porannych rozpoczęli działania „Pasy”, podczas prowadzonych kontroli trzeźwości. Kierujący zatrzymani „ bez pasów” często tłumaczą się pośpiechem, że jadą tylko „kawałek” i dlatego nie zapięli pasów. Tymczasem zapominamy, że poduszki powietrzne umieszczone w naszych samochodach prawidłowo zabezpieczą nasze ciało przed urazami, jeżeli będziemy mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.
PASY. TO TRZYMA CIĘ PRZY ŻYCIU
st. asp. Kucharska Marta /KR