Strona główna » Budżet Obywatelski 2018. Głosowanie trwa do 29 września.

Budżet Obywatelski 2018. Głosowanie trwa do 29 września.

by Daniel SZYSZ

20 projektów startuje w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wczoraj po południu w urzędzie miasta ich autorzy przedstawili szczegóły swoich propozycji. Spotkanie miało charakter otwarty. Przypominamy, że każdy mieszkaniec może oddać dwa głosy: po jednym na projekty twarde i miękkie. Jeżeli, ktoś będzie chciał poprzez tylko jeden projekt (obojętnie miękki i czy twardy), to taki głos oczywiście też będzie ważny. Za nieważne uznane będą natomiast wszystkie karty do głosowania z więcej niż dwoma głosami lub dwoma ale oddanymi na projekty z tej samej grupy.

Co to są projekty twarde? To takie, które dotyczą budowy, modernizacji lub remontu elementów infrastruktury miejskiej oraz zakupów inwestycyjnych. Mówiąc krótko – coś, co fizycznie zostaje w mieście i służy jego mieszkańcom. Natomiast projekty miękkie, to przedsięwzięcia o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

We wczorajszym spotkaniu oprócz autorów projektów i świnoujskich mediów, udział wzięli również Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz oraz jego zastępca Paweł Sujka.

– Ostatnio słyszę głosy, że poprzez Budżet Obywatelski Miasto realizuje zadania, którego do niego należą – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz. – Ale inaczej przecież być nie może. Miasto nie może przecież finansować inwestycji czy wydarzeń, które nie są w jego kompetencjach. Byłoby to sprzeczne z prawem. Poza tym pieniądze przeznaczone na realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego pochodzą przecież z Budżetu Miasta. Nie mogą więc być wydatkowane inaczej, niż zezwala na to prawo.

Dodał również, że przynajmniej część projektów zgłoszonych w poszczególnych edycjach Budżetu Obywatelskiego z pewnością znalazłaby się w którymś z kolejnych Budżetów Miasta, ale dzięki BO realizowane są szybciej.

– Skoro mieszkańcy zgłaszają te projekty, a inni je popierają poprzez głosowanie, to jest to dla nas sygnał, że dana inwestycja, wydarzenie kulturalne bądź sportowe, są w mieście potrzebne – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Lista projektów, na które można oddać swój głos, znajduje się na karcie do głosowania. Więcej informacji na temat projektów dostępnych jest na oficjalnej stronie internetowej Miasta Świnoujście: www.swinoujscie.pl w zakładce „Budżet Obywatelski 2018”.

Karty do głosowania znajdują się w punktach, w których można oddać głos (ich lista poniżej). Można też je pobrać ze strony internetowej www.swinoujscie.pl, zakładka „Budżet Obywatelski 2018”.
Głosować można:
1) na Stanowisku Obsługi Interesantów Urzędu Miasta Świnoujście, ul. Wojska Polskiego 1/5;
2) w Informacji Turystycznej, Plac Słowiański 6/1;
3) w Miejskiej Bibliotece Publicznej, ul. Piłsudskiego 15;
4) w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 1 – Osiedle Przytór-Łunowo, ul. Zalewowa 40;
5) w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 2 – Osiedle Warszów, ul. Sosnowa 18;
6) w Miejskim Domu Kultury, Filia nr 3 – Osiedle Karsibór, ul. 1 Maja 40.
Oraz:
1) drogą elektroniczną, przesyłając wypełnioną, zeskanowaną kartę do głosowania na adres bik@um.swinoujscie.pl lub poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą na platformie ePUAP na formularzu „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”;
2) poprzez przesłanie na adres Urzędu Miasta Świnoujście (ul. Wojska Polskiego 1/5,
72-600 Świnoujście) karty do głosowania z dopiskiem na kopercie „Budżet Obywatelski
– 2018 GŁOSOWANIE”; za datę oddania głosu w ten sposób uważa się datę stempla pocztowego.
Głosować może każdy mieszkaniec Świnoujścia, który ukończył 16 lat. Podobnie, jak w poprzednich edycjach budżetu, głosować mogą nie tylko osoby zameldowane w mieście, ale także wszyscy ci, którzy tu mieszkają, a z różnych przyczyn nie są zameldowani.
Tekst i zdjęcia BIK UM Świnoujście



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights