Środki 500+ to poważna część budżetów rodzin. Szczególnie w kilku regionach

Rodzina

 

Środki z programu Rodzina 500+ stanowią średnio jedną piątą budżetu rodzin pobierających świadczenie – wynika z danych GUS.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, uruchomione od 1 kwietnia 2016 r. świadczenie wychowawcze (Rodzina 500+) stanowiło przeciętnie w gospodarstwach domowych otrzymujących to świadczenie 16,8 proc. dochodów rozporządzalnych na 1 osobę (na podstawie wyników za II-IV kwartał).

Najwyższy udział świadczenia w dochodzie rozporządzalnym (po odliczeniu podatków) zanotowano w woj. warmińsko-mazurskim – 20,4 proc., natomiast najniższy w woj. mazowieckim – 13,9 proc..

Czytaj także: Budżety domowe Polaków 2016. Ile zarabiamy i na co wydajemy pieniądze

Najwyższe wartości tego udziału, powyżej 17 proc., odnotowano w regionie północno-zachodnim (woj. lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie), północnym (woj. kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińskomazurskie) i wschodnim (woj. lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie).

Jak podał GUS, poziom przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego (po odliczeniu podatków) na osobę wyniósł w 2016 r. 1475 zł i był realnie wyższy o 7,0 proc. od dochodu z roku 2015.

mp/

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

ZUS zawiesza 500 plus dla ukraińców

Ukrainiec opuszczający Polskę musi powiadomić ZUS

500 plus dla obywateli Ukrainy