Od 19 sierpnia do 19 września 2017 r., trwała dziesiąta edycja międzynarodowej operacji o kryptonimie PANGEA, wymierzonej w handel nielegalnymi lub podrabianymi lekami oraz sprzętem medycznym.
Działania prowadzone były na terenie 123 państw, przy zaangażowaniu 197 organów policji, służb celnych i ochrony zdrowia.
Polskie służby uczestniczą w akcji od 2009 roku. Obok Krajowej Administracji Skarbowej w działania zaangażowane były: Policja, Straż Graniczna oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Zakończyła się trwająca miesiąc, dziesiąta, międzynarodowa edycja Operacji „PANGEA”, organizowana m.in. z udziałem Krajowej Administracji Skarbowej, Światowej Organizacji Celnej (WCO), Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnych INTERPOL, Stałego Forum na temat Międzynarodowej Przestępczości Farmaceutycznej PFIPC oraz Europejskiego Urzędu Policji EUROPOL.
Obecna edycja Operacji, podobnie jak w poprzednich latach, wymierzona była w nielegalny handel internetowy podrabianymi lub sprzedawanymi bez wymaganych zezwoleń wyrobami farmaceutycznymi.
Główne cele Operacji było zamykanie nielegalnych stron internetowych, przechwytywanie nielegalnych leków w systemie pocztowym, wykrywanie przestępców zaangażowanych w przestępczość farmaceutyczną oraz zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z zakupem leków online.
W ramach akcji funkcjonariusze KAS m. in. kontrolowali przesyłki w obrocie pocztowym i kurierskim – również na lotniskach, monitorowali Internet, weryfikowali zatrzymane towary w przypadku podejrzenia o naruszenie praw własności intelektualnej.
Krajowa Administracja Skarbowa brała udział w całej Operacji. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wytypowanych Izb Administracji Skarbowej (w tym IAS w Szczecinie), skupili się głównie na handlu i obrocie małymi ilościami podrabianych wyrobów farmaceutycznych (w szczególności przesyłanych w przesyłkach pocztowych, kurierskich oraz w ruchu podróżnych) oraz niespełniającymi określonych wymogów, produktami leczniczymi.
Zaangażowani w działania, funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie, odnieśli spore sukcesy w trakcie akcji.
Największym z nich, było ujawnienie próby wprowadzenia do obrotu na obszar UE 100 tys. sztuk produktu, zgłoszonego jako preparaty witaminowe, suplementy diety.
Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Szczecinie powiedzieli jednak „sprawdzam” i wytypowali przesyłkę do badań laboratoryjnych. W tym celu, reprezentatywne próbki przesłano do Wydziału Centralne Laboratorium Celno-Skarbowe w IAS w Warszawie, które potwierdziło, że importowany towar niewiele ma wspólnego z witaminami. Zawiera bowiem w swym składzie tadalafil, czyli substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji.
Tym samym, import tego towaru narusza przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne. Ponieważ właściwą służbą w przypadku farmaceutyków jest Policja, to całość zgromadzonego materiału wraz z towarem zostanie właśnie tam przekazana.
Kolejne zatrzymania towarów w ramach akcji „PANGEA” miały miejsca w trakcie typowania do rewizji przesyłek pocztowych nadesłanych z Indii.
Jeden z mieszkańców naszego województwa, chcąc zmniejszyć ryzyko wpadki i utraty za jednym razem całego zamówionego towaru, zlecił jego wysyłkę w pięciu paczkach, każda w innym terminie. Efekt? Zatrzymano pięć paczek w różnych terminach.
Taka ostrożność importera nie dziwi, gdyż zawartością wszystkich paczek była Kamagra, czyli żel doustny zawierający w swym składzie sildenafil – substancję stosowaną w leczeniu zaburzeń erekcji.
Zatrzymano w sumie 686 saszetek żelu w różnych smakach o wartości – wg cen znalezionych na stronach internetowych – ponad 15 tys. zł.
Tak, jak w przypadku opisanym powyżej, całość sprawy, zgodnie z właściwością, została przekazana Policji.
Ostatnia zatrzymana, na razie do wyjaśnienia, przesyłka zawiera 120 ampułek produktu leczniczego zawierającego insulinę.
Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, podjęcie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania lub importu produktu leczniczego wymaga uzyskania zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego.
Ponieważ jednak, importer nie przedstawił przy odprawie zezwolenia wydanego przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego na import produktu leczniczego, to ten organ teraz zadecyduje o dalszym losie przywiezionego produktu.
W wyniku działań jednostek organizacyjnych KAS w całej Polsce dokonano 70 zatrzymań, ujawniono prawie 70 tys. szt. tabletek i ampułek oraz 12 600 szt. igieł do akupunktury. Centrum Kompetencyjne e-kontrola Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu zidentyfikowało 38 sklepów i 3696 ogłoszeń z ofertą produktów farmaceutycznych takich, jak: leki na potencję, leki na odchudzanie i sterydy. Ustalenia zostały przekazane do Biura ds. Cyberprzestępczości KGP, w celu podjęcia dalszych czynności.
Efektem operacji PANGEA prowadzonej na terenie na terenie 123 państw jest wszczęcie 1.058 śledztw. Łącznie zablokowano 3.584 strony internetowe, a ponad 3.000 stron z reklamami nielegalnych farmaceutyków zostało zawieszonych.
Wśród fałszywych i nielegalnych leków przechwyconych podczas międzynarodowych działań były suplementy diety, pigułki zmniejszające ból, leki na padaczkę, tabletki dysfunkcyjne erekcji, leki psychotropowe i produkty odżywcze.
Oprócz leków operacja PANGEA X koncentrowała się także na sprzedaży nielegalnych urządzeń i środków medycznych, takich jak urządzenia dentystyczne i implanty, prezerwatywy, strzykawki, paski testowe medyczne i sprzęt chirurgiczny.
W wyniku prowadzonych na całym świecie działań odzyskano unikalne sprzęty o wartości pół miliona USD, zaś wartość zabezpieczonych potencjalnie niebezpiecznych leków to ponad 51 milionów USD. Zatrzymano około 400 osób.