Strona główna » Opłata recyklingowa. Resort środowiska przygotował projekt rozporządzenia ws. opłaty recyklingowej

Opłata recyklingowa. Resort środowiska przygotował projekt rozporządzenia ws. opłaty recyklingowej

by Daniel SZYSZ

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie stawki opłaty recyklingowej. Ustalono ją w wysokości 20 gr za sztukę lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli o grubości do 50 mikrometrów).

Przyjęta stawka w wysokości 20 gr została określona na podstawie badania sondażowego zleconego w 2015 r. przez Ministerstwo Środowiska „Polacy o jednorazowych torbach zakupowych”. Badanie wskazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale 11-20 gr, 79 proc. badanych zrezygnowałoby z kupna jednorazowej torby na zakupy.

Zgodnie z rozporządzeniem opłatę będą pobierać prowadzący jednostki handlu detalicznego i hurtowego, którzy wydają klientom lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego.

W przypadku niewielkiego wpływu zaproponowanej stawki opiaty na ograniczenia zużycia toreb projekt dopuszcza możliwość zwiększenia stawki do maksymalnej wysokości 1 zł.

Obecnie roczne zużycie w przeliczeniu na mieszkańca jest równe ok. 300 toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Autorzy projektu oczekują, że regulacja spowoduje ograniczenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, a tym samym ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.

Rozwiązania zastosowane w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej wskazują, że ustalenie opłaty za wydanie w sklepie torby na zakupy z tworzywa sztucznego jest skuteczną metodą ograniczenia problemu zużycia tych toreb.

Część państw członkowskich Unii Europejskiej, w związku z transpozycją dyrektywy 2015/720/UE, również planuje wprowadzić opłatę za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego, w związku z czym państwa te, podobnie jak Polska, będą musiały określić wysokość tych opłat.

W 2002 r. Rząd Irlandii podjął decyzję o objęciu toreb foliowych specjalną opłatą. Pobierano za każdą torbę opłatę w wysokości 0,15 Euro (obecnie 0,22 Euro). Uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczane są na wdrażanie projektów dotyczących recyklingu odpadów.

W Wielkiej Brytanii od 5 października 2015 r. duże punkty sprzedaży detalicznej (przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników) są zobowiązane do pobierania opiaty w wysokości min. 5 pensów za torby z tworzywa sztucznego jednorazowego użytku. Z powyższej opłaty wyłączono torebki papierowe, opakowania wydawane na lotniskach, torebki na niezapakowane w inny sposób jedzenie, lekarstwa, nasiona, rośliny lub żywe ryby.

Natomiast wpływy z opłaty za torebki zostają u sprzedawców detalicznych, którzy mają obowiązek informować o sposobie wydatkowania tych środków.

W Holandii od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy nakładające na punkty handlowe obowiązek pobierania opłaty za wydawane torby foliowe. Rekomendowana wysokość opłaty to 0,25 euro.

Marcin Przybylski



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska