Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie stawki opłaty recyklingowej. Ustalono ją w wysokości 20 gr za sztukę lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego (czyli o grubości do 50 mikrometrów).
Przyjęta stawka w wysokości 20 gr została określona na podstawie badania sondażowego zleconego w 2015 r. przez Ministerstwo Środowiska „Polacy o jednorazowych torbach zakupowych”. Badanie wskazało, że w przypadku ustalenia stawki w przedziale 11-20 gr, 79 proc. badanych zrezygnowałoby z kupna jednorazowej torby na zakupy.
Zgodnie z rozporządzeniem opłatę będą pobierać prowadzący jednostki handlu detalicznego i hurtowego, którzy wydają klientom lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego.
W przypadku niewielkiego wpływu zaproponowanej stawki opiaty na ograniczenia zużycia toreb projekt dopuszcza możliwość zwiększenia stawki do maksymalnej wysokości 1 zł.
Obecnie roczne zużycie w przeliczeniu na mieszkańca jest równe ok. 300 toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Autorzy projektu oczekują, że regulacja spowoduje ograniczenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego, a tym samym ograniczenie zanieczyszczenia środowiska.
Rozwiązania zastosowane w niektórych państwach członkowskich Unii Europejskiej wskazują, że ustalenie opłaty za wydanie w sklepie torby na zakupy z tworzywa sztucznego jest skuteczną metodą ograniczenia problemu zużycia tych toreb.
Część państw członkowskich Unii Europejskiej, w związku z transpozycją dyrektywy 2015/720/UE, również planuje wprowadzić opłatę za wydanie lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego, w związku z czym państwa te, podobnie jak Polska, będą musiały określić wysokość tych opłat.
W 2002 r. Rząd Irlandii podjął decyzję o objęciu toreb foliowych specjalną opłatą. Pobierano za każdą torbę opłatę w wysokości 0,15 Euro (obecnie 0,22 Euro). Uzyskane w ten sposób środki finansowe przeznaczane są na wdrażanie projektów dotyczących recyklingu odpadów.
W Wielkiej Brytanii od 5 października 2015 r. duże punkty sprzedaży detalicznej (przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej 250 pracowników) są zobowiązane do pobierania opiaty w wysokości min. 5 pensów za torby z tworzywa sztucznego jednorazowego użytku. Z powyższej opłaty wyłączono torebki papierowe, opakowania wydawane na lotniskach, torebki na niezapakowane w inny sposób jedzenie, lekarstwa, nasiona, rośliny lub żywe ryby.
Natomiast wpływy z opłaty za torebki zostają u sprzedawców detalicznych, którzy mają obowiązek informować o sposobie wydatkowania tych środków.
W Holandii od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy nakładające na punkty handlowe obowiązek pobierania opłaty za wydawane torby foliowe. Rekomendowana wysokość opłaty to 0,25 euro.
Marcin Przybylski