Dzisiaj, 18 października, po raz jedenasty obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zwalczają w ramach swych zadań ten jeden z najbardziej okrutnych rodzajów przestępczości, uczestniczą w odbywających się w październiku związanych z tą tematyką spotkaniach, happeningach i wystawach.
Każdego roku służby oraz instytucje zajmujące się problematyką handlu ludźmi identyfikują co najmniej kilkadziesiąt ofiar handlu ludźmi. Wśród sprawców, jak i wśród ofiar handlu ludźmi są obywatele innych krajów, ale i Polacy.
W roku 2016 Straż Graniczna ujawniła 104 ofiary tego procederu, z czego 99 osób pochodziło z Ukrainy. Poza tym ofiary pochodziły z Wietnamu, Bułgarii, Kongo i Polski.
W 2017 roku Straż Graniczna zidentyfikowała 40 ofiar handlu ludźmi. Ponownie największą grup wykorzystywanych osób w Polsce byli ob. Ukrainy (28), a ponadto osoby pochodzące z Białorusi, Wietnamu, Mołdowy, Nigerii, Syrii i Arabii Saudyjskiej oraz Polski.
Główną formą wykorzystania jest praca o charakterze przymusowym. Inne formy wyzysku to zmuszanie do prostytucji, żebractwa, ale i niewolnictwa domowego.
Z kolei Polacy w dużym stopniu stają się ofiarami handlu ludźmi szczególnie w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach Europy Zachodniej. Świadomość Polaków, jeśli chodzi o to, jak się zabezpieczyć w przypadku wyjazdu poza granice kraju i podjęcia pracy, jest ciągle jeszcze niedostateczna.
Informacje o handlu ludźmi można znaleźć na portalu http://www.handelludzmi.eu/
————————
W ostatnich kilku latach do sądów trafiło pięć aktów oskarżeń w sprawach o handel ludźmi po śledztwach prowadzonych przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno – Śledczego Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W ich efekcie sądy wydały dwa wyroki skazujące za handel ludźmi, pozostałe są w fazie sądowego procedowania. Od początku tego roku funkcjonariusze MOSG zidentyfikowali pięć potencjalnych ofiar handlu ludźmi.
Straż Graniczna