Bezpieczeństwo związane z funkcjonowaniem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego było tematem przewodnim posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu, w którym uczestniczyli, na zaproszenie Prezydenta Miasta, przedstawiciele spółki Polskie LNG z grupy kapitałowej GAZ-SYSTEM S.A.W posiedzeniu udział wzięli także Przewodniczący Rady Miasta Dariusz Śliwiński, Zastępcy Prezydenta Barbara Michalska i Paweł Sujka, Sekretarz Miasta Iwona Szkopińska oraz przedstawiciele Policji Miejskiej , Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Urzędu Pracy, MOPR, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, naczelnicy wydziałów zdrowia i opieki społecznej, ochrony środowiska i leśnictwa, zarządzania kryzysowego, eksploatacji i zarządzania nieruchomościami.
Rozmowy dotyczyły awarii technicznej, jaka miała miejsce w dniu 29 października br. Na pytania przedstawicieli samorządu oraz oraz instytucji związanych z bezpieczeństwem odpowiadali dyrektor Pionu Eksploatacji, pełnomocnik Zarządu do spraw BHP oraz p.o. dyrektora Biura Bezpieczeństwa Spółki.
Poruszano kwestie przebiegu akcji ratowniczej z udziałem Państwowej Straży Pożarnej (PSP), badania przyczyn awarii, komunikacji z mieszkańcami oraz planu działań informacyjnych i edukacyjnych na przyszłość.
Przedstawiciele spółki Polskie LNG S.A. podkreślali, że przyczyny awarii są badane przez specjalnie powołaną do tego komisję. Na stałe z pracownikami służb eksploatacyjnych spółki współpracują także niezależni eksperci oraz Komisja powołana przez Transportowy Dozór Techniczny.
– Najważniejszy w zaistniałej sytuacji jest fakt, że podczas awarii nie było bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. W wyniku zdarzenia nastąpiła emisja odparowanego gazu do atmosfery. Sytuację na bieżąco monitorowały służby eksploatacyjne terminalu LNG i PSP. Już w kilkanaście godzin po wystąpieniu awarii wznowiono wysyłkę gazu do Krajowej Sieci Przesyłowej oraz zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem realizowano bez żadnych zakłóceń załadunek cystern samochodowych .To najlepszy dowód na opanowaną sytuację oraz niekolidujące w żaden sposób z bezpieczeństwem mieszkańców skutki awarii. – zapewniał Zbigniew Bobiński, dyrektor Pionu Eksploatacji spółki Polskie LNG.
– W tym tygodniu, także wg uzgodnionego harmonogramu, będzie miała miejsce kolejna dostawa LNG drogą morską – dodaje Zbigniew Bobiński.
– Współpraca ze spółkami zarządzającymi Terminalem LNG to dla nas ważny punkt polityki związanej z bezpieczeństwem naszego miasta–zaznaczył Prezydent Janusz Żmurkiewicz –Jego mieszkańcy muszą mieć poczucie całkowitego bezpieczeństwa .Dlatego tak ważne są spotkania z ekspertami ,abyśmy mieli kompleksowy obraz pracy gazoportu i w razie potrzeby dostosowali działania służb miejskich do zaistniałej sytuacji.
Podsumowując spotkanie strony uzgodniły potrzebę organizowania szkoleń oraz akcji edukacyjnych dla mieszkańców oraz częstszych komunikatów dotyczących pracy Terminalu LNG.
Druga część posiedzenia poświęcona była ocenie stanu przygotowania miejskich struktur reagowania kryzysowego i pomocy społecznej w celu minimalizacji potencjalnych uciążliwości i zagrożeń wynikających z warunków zimowych.
Szczególną uwagę poświęcono osobom, których zima dotknie najbardziej, w tym bezdomnym mieszkającym w tak zwanych obiektach pozamieszkalnych . Jest ich aktualnie dziesięciu. Są dla nich przygotowane miejsca w domach dla bezdomnych prowadzonych przez Caritas oraz Fundację Instytut św. Brata Alberta, gdzie otrzymają ciepłe posiłki, czystą odzież, kontakt z lekarzem. Są o tym na bieżąco informowani przez funkcjonariuszy oraz pracowników opieki społecznej, policji i straży miejskiej, a także streetworkera.
Dla potrzebujących funkcjonuje również całodobowa bezpłatna infolinia 800 170 010 obsługiwana przez pracowników Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego.
Działa już od października kontenerowa ogrzewalnia, w której schronienie może znaleźć 15 osób; skorzystać w niej można między innymi z ciepłego posiłku, kąpieli.
MOPR otrzymał środki na zasiłki, dzięki którym potrzebujący będą mogli zakupić opał i ciepłą odzież. PUP posiada środki na roboty publiczne związane z usuwaniem skutków zimy.
Do „Akcji zima” przygotowane są również służby drogowe, mające już w gotowości piaskarki, pługopiaskarki, środki chemiczne i materiały uszorstkawiające nawierzchnię dróg.
Funkcjonariusze i pracownicy policji ,straży pożarnej i PINB sprawdzać będą stan budowli, szczególnie wielkopowierzchniowych, pod katem ich przygotowania do odśnieżania dachów oraz obiektów przeznaczonych na zimowy wypoczynek młodzieży w czasie nadchodzących ferii zimowych.