W piątek, 1 grudnia, do Szczecina wejdą trzy okręty Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG-1). Będzie im towarzyszył jeden z trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
Okręty zespołu wejdą do Szczecina 1 grudnia w godzinach przedpołudniowych. Będą to: flagowy okręt zespołu – łotewski LVNS VIRSAITIS, niemiecki niszczyciel min FGS SULZBACH-ROSENBERG oraz holenderski niszczyciel min HNLMS MAKKUM. Okrętom będzie towarzyszył trałowiec z 12. Dywizjonu Trałowców ORP WICKO. W trakcie pobytu jednostek w Szczecinie udostępnią one swoje pokłady dla zwiedzających. Na ich pokłady będzie można wejść w sobotę i niedzielę (2 i 3 grudnia) w godz. 13.00 – 15.00.
Podczas pobytu w Szczecinie delegacja NATOwskich okrętów spotka się m.in. z władzami stolicy województwa zachodniopomorskiego, złoży wizytę dowódcy 12. Dywizji Zmechanizowanej, a także dowódcy świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wizyta w Szczecinie będzie okazją dla załóg na uzupełnienie zapasów okrętowych oraz na przygotowanie się do dalszej realizacji zadań na morzu. Poza tym, marynarze zwiedzą miasto oraz zapoznają się z walorami turystycznymi okolic. Wizyta zakończy się w poniedziałek 4 grudnia.
Polska Marynarka Wojenna od lat angażuje się w działania poszczególnych zespołów okrętów sojuszu. Niszczyciele min z 13. Dywizjonu Trałowców cyklicznie wchodzą w skład SNMCMG-1, natomiast Okręt Dowodzenia Siłami Obrony Przeciwminowej ORP “Kontradmirał X. CZERNICKI” z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych trzykrotnie był już jednostką flagową SNMCMG-1 oraz przez ostatnie pół roku pełnił funkcję okrętu flagowego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym.
Głównym zadaniem okrętów SNMCMG-1 jest utrzymanie bezpieczeństwa żeglugi poprzez poszukiwanie, wykrywanie i niszczenie niebezpiecznych obiektów podwodnych. Poza tym istotnym zadaniem zespołu jest demonstrowanie solidarności członków sojuszu oraz realizacja jednego z najważniejszych wspólnych zadań czyli zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych. W ten sposób okręty zespołu tworzą system obrony przeciwminowej na akwenach morskich określany mianem “Tarczy Przeciwminowej” dla Europy. Siły te mogą być także skierowane do wsparcia operacji antyterrorystycznych, akcji ratowania życia oraz reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wizyty robocze okrętów bander państw NATO w polskich portach mają na celu rozwój przyjacielskich stosunków oraz wzajemne zaznajomienie się z warunkami, pracą i sprzętem marynarzy. Służą one również do wymiany doświadczeń związanych z realizacją zadań na morzu.