Strona główna » Nord Stream 2 pod lupą europejskich regionów

Nord Stream 2 pod lupą europejskich regionów

by Daniel SZYSZ

W trosce o mieszkańców przeanalizują wpływ gazociągu Nord Stream 2 na środowisko. Blisko 20 członków z 11 krajów europejskich liczy międzyregionalna grupa ds. gazociągu Nord Stream 2, która została powołana w Europejskim Komitecie Regionów. Jej inicjatorem jest marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

– Nord Stream 2 stanowi przedmiot gorących dyskusji w Komisji Europejskiej, Parlamencie Europejskim oraz w Radzie UE. W sposób zauważalny dzieli Europejczyków. Europejski Komitet Regionów jako ciało doradcze, które zabiera głos w ważnych sprawach dla Unii Europejskiej, prezentując punkt widzenia regionów i społeczności lokalnych także musi podjąć tematykę kontrowersyjnego projektu. Nord Stream 2 bez wątpienia powinien być przedmiotem debaty w Komitecie, dlatego też wystąpiłem z inicjatywą powołania grupy międzyregionalnej – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, pełniący funkcję Przewodniczącego Międzyregionalnej Grupy ds. NS2.

Regiony szczególnie obawiają się kwestii związanych z ochroną środowiska. Ingerencja w dno morskie Morza Bałtyckiego jest według Geblewicza, niezwykle ryzykowna, ze względu na zalegające tam pozostałości amunicji i broni chemicznej, zatopione po II Wojnie Światowej. Ponadto, według licznych badań, podmorska infrastruktura o tak znaczącej kubaturze zakłóca naturalne ekosystemy, co wpływa negatywnie na populacje m.in. bałtyckich ryb, co może uderzyć w interesy lokalnych rybaków. Z punktu widzenia województwa zachodniopomorskiego, budowa gazociągu Nord Stream 2 wywołuje zaniepokojenie także ze względu na potencjalne ograniczenie możliwości rozwojowych portu Szczecin-Świnoujście, gdyż rurociąg miałby przecinać tor podejściowy dla statków o większej głębokości zanurzenia. Problemy środowiskowe dotyczące projektu podnosili również niemieccy rolnicy z wyspy Rugia, którzy stanowczo sprzeciwiali się realizacji tego projektu. Warto także podkreślić, że jeszcze w tym tygodniu, reprezentowana w pracach intergrupy Dania wprowadziła ustawę umożliwiającą odmowę wydania zgody na inwestycję typu Nord Stream 2, na podstawie przesłanek bezpieczeństwa i polityki zagranicznej.

Pierwsze posiedzenie intergrupy odbyło 1 grudnia 2017 r. w Brukseli, a Członkowie wystosowali list do Przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean Claude’a Junckera, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Antonio Tajaniego oraz Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z informacją o powołaniu grupy oraz deklaracją ścisłej współpracy ze wszystkimi instytucjami europejskim. Regiony nie kryją zaniepokojenia i chcą wnieść swój wkład do dyskusji.

Do grupy międzyregionalnej dołączyło 20 członków reprezentujących 11 krajów europejskich. Oprócz reprezentantów Polski znajdują się w niej przedstawiciele regionów z Dani, Finlandii, Łotwy, Litwy, Cypru, Węgier, Malty, Włoch, Belgii i Niemiec. Zróżnicowana i liczna reprezentacja regionów i państw europejskich jest wyrazem zaniepokojenia o bezpieczeństwo energetyczne UE, któremu poprzez realizacji spornej inwestycji zagraża zwiększenie dominacji rosyjskiego dostawcy – Gazpromu na europejskim rynku gazu ziemnego. Gazociąg ma być kolejną obok istniejącego Nord Stream 1 infrastrukturą o znacznej skali, która miałaby przebiec na dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec.

Z wyrazami szacunku,

Marek Mucha
Główny Specjalista



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska