Strona główna » POLICJA – SPRAWNE ŚWIATŁA POJAZDU TO WAŻNY ELEMENT BEZPIECZEŃSTWA

POLICJA – SPRAWNE ŚWIATŁA POJAZDU TO WAŻNY ELEMENT BEZPIECZEŃSTWA

by Daniel SZYSZ

Sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest wadliwe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo potrącenia pieszego.

Kampania „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”, zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego KGP ma uświadomić kierowcom jak ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo są światła pojazdu.

Wzorem roku ubiegłego, kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, będą dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku.

Aplikacja Yanosik doprowadzi kierowców do najbliższej stacji biorącej udział w kampanii. Badania odbędą się w ponad 200 punktach na terenie całej Polski. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

W akcji bierze udział także:

Stacja Kontroli Pojazdów Instytutu Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 80 w Warszawie, która zaprasza kierujących na sprawdzenie świateł w innych terminach niż pozostałe stacje tj. 1.12.2017 roku oraz w dniach 4-8.12 i 11-15.12.2017 roku., w godz. 8-16.00.

Stacja Kontroli Pojazdów Przemysłowego Instytut Transportu Samochodowego przy ul. Jagiellońskiej 55 w Warszawie, która włączy się w akcje sprawdzania świateł w dniach 1.12, 8.12 oraz 15.12.2017 roku w godzinach 7.30 – 15.30.

Jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zasada „widzieć i być widocznym”. Piesi dostrzegają światła pojazdu, a reflektory samochodów oświetlają pieszych uczestników ruchu, którzy poruszają się poboczem lub jezdnią. Zatem jedni widzą drugich. Ale czy zawsze tak to działa?

W grudniu 2016 roku zginęło ponad trzykrotnie więcej pieszych niż w maju (143 do 45). Części z tych zdarzeń udałoby się uniknąć gdyby kierowca miał sprawne, prawidłowo wyregulowane światła, wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub nie doprowadził do oślepiania innych uczestników ruchu drogowego.

Pieszy, zwłaszcza w okresie złej widoczności, również powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinien używać elementów odblaskowych w taki sposób, aby były widoczne w światłach samochodów i to nie tylko w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

W okresie jesienno-zimowym gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie nabiera szczególnego znaczenia. Wszelkie niedomagania związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części albo prowadzić do olśnienia innych uczestników ruchu drogowego, np. przy zastosowaniu niehomologowanych świateł samowyładowczych.

(BRD KGP / ig)



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights