Ponad połowa dorosłych Europejczyków korzysta z bankowości internetowej. Polska jest poniżej średniej, ale z większą dynamiką wzrostu – wynika z danych Eurostatu
Jak poinformował europejski urząd statystyczny, 51 proc. dorosłych Europejczyków korzysta z bankowości internetowej. Udział ten stale rośnie i podwoił się od 2007 r., kiedy był równy 25 proc.
W Polsce wskaźnik ten w ciągu 10 lat wzrósł o 27 pkt proc. do poziomu 40 proc., oznacza to większą dynamikę niż średnia UE.
Z danych Eurostatu wynika, że bankowość internetowa jest szczególnie popularna wśród osób grupie wiekowej od 25 do 34 lat, w której 68 proc. osób korzysta z tej usługi.
Jak podano, korzystanie z bankowości internetowej zazwyczaj rośnie wraz z poziomem wykształcenia użytkownika. Podczas gdy tylko 24 proc. osób z niskim wykształceniem korzysta z bankowości elektronicznej, wśród osób z wyższym wykształceniem jest to 77 proc.
Porównanie państw członkowskich UE pokazało, że bankowość internetowa najczęściej stosowana jest w Danii, gdzie 90 proc. osób w wieku od 16 do 74 lat zadeklarowało korzystanie z tej usługi, w Holandii odsetek ten wyniósł 89 proc., w Finlandii 87 proc. a w Szwecji – 86 proc.
Najniższy odsetek odnotowano w Bułgarii (5 proc.) i Rumunii (7 proc.). Ponadto mniej niż 30 proc. osób w wieku od 16 do 74 lat korzysta z bankowości internetowej w Grecji (25 proc.) i na Cyprze (28 proc.)
kic/