Dla uczestników tegorocznej edycji projektu „Ratujemy ucząc”, ubiegły weekend przebiegł pod znakiem intensywnej pracy fizycznej i sporej dawki wiedzy. Po dwóch dniach zmagań, uczestnicy projektu zakończyli I etap szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego, które w wymiarze wielogodzinnym odbywało się na pływalni miejskiej.
W tym roku do projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, zostało zakwalifikowanych 15 chętnych uczestników z poziomu klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych oraz trzecich gimnazjum.
Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani ze sposobami pływania wykorzystywanymi w ratownictwie, elementami samoratownictwa, technikami holowania osoby zmęczonej oraz poszkodowanego nieprzytomnego, a także posługiwania się podręcznym sprzętem ratowniczym. Ważną częścią zajęć były też ćwiczenia prowadzenia samodzielnych akcji ratowniczych z umiejętnością oceny stanu poszkodowanego, opanowaniem go i poprawnym doholowaniem do brzegu.
Co więcej, młodzi ratownicy uczyli się w jaki sposób ewakuować poszkodowanego z wody, jak również zapoznali się z zasadami zabezpieczenia osoby z podejrzeniem urazu kręgosłupa na desce ortopedycznej. Dodatkowym elementem szkolenia były ćwiczenia dopłynięcia i podjęcia poszkodowanego z użyciem deski ratowniczej stosowanej na kąpieliskach.
Już w kwietniu zaplanowane jest kolejne szkolenie dla uczestników projektu. Tym razem będzie to nauka prowadzenia zabiegów resuscytacyjnych w specjalnie dostosowanym do tego celu – Rescue Lab w Szczecinie. Ponadto młodzi ratownicy zostaną przygotowani do nauczania pierwszej pomocy innych osób tak, aby w przyszłości poprowadzić zajęcia w ramach akcji profilaktycznych w szkołach i przedszkolach.