Inna przestrzeń
Miejska Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza w sobotę 17 marca na otwarcie wystawy malarstwa, Joanny Borkowskiej. Jej prace otwierają przed widzem “Inną przestrzeń”, o czym pisze w swoim eseju krytyczka sztuki Janina Hobgarska, omawiając twórczość artystki. Nienagannie skomponowane przedstawienia malarskie artystki mogą budzić u odbiorcy niepokój, dając jednak nadzieję, że pod powierzchnią rzeczywistości kryje się nowa przestrzeń, która wymaga od nas uważnego i starannego poznania. Warto więc, a wręcz należy, odwiedzić galerię 17 marca, tradycyjnie o godzinie 18.00. Sztuka Joanny Borkowskiej zasługuje na naszą uwagę i ciekawość.
Inna przestrzeń
„Obrazy Joanny Borkowskiej wprowadzają widza w wyciszony, spokojny na pierwszy rzut oka, świat pozbawiony figuracji, elementów narracji i literackich odniesień. Nie dajmy się jednak zwieść wrażeniu, że są one jednostajne, czy monotonne. Te prace nie mają elementu zwyczajności i nie pomogą w rozumieniu naszej codzienności. Wysmakowane kolorystycznie, z pozoru dopracowane w każdym szczególe, a jednocześnie na swój sposób minimalistyczne, kierują nasze myśli w stronę estetyki – przywołują zapomnianą już nieco kategorię piękna. Doświadczenie estetyczne wysuwa się tu na pierwszy plan jako to, które jest unikalne, nie zawsze i nie wszystkim dostępne. Tym, którzy z nim obcują daje możliwość poczucia indywidualności i autentyczności oraz może stać się „skrawkiem krytycznej wolności myśli od zewnętrznych nacisków i wewnętrznych lęków” używając słów Aleksandra Mitscherlicha. Kontakt z obrazami artystki otwiera nam drogę do przeżycia takiej właśnie, osobistej i porywającej formy krytycznej wolności. Tracąc odniesienie do codziennej rzeczywistości dostajemy możliwość oczyszczenia się z niej i wejścia w relacje z inną przestrzenią, gdzie widz może być odkrywcą i bezpośrednim adresatem.
To co widzimy jest jak uchylona zasłona, przez którą możemy dostrzec, a jeszcze bardziej poczuć, wibrujące jakąś nieuchwytną aurą fragmenty nieznanych przedstawień. Oswojenie ich, dotarcie do warstw znaczeniowych odbywa się stopniowo i zależy w dużym stopniu od naszej uważności, nastroju i gotowości na to spotkanie. Istotna jest także nasza umiejętność doświadczania tego co jest, otwartość na bezpośredni przepływ zapisanej energii, bez nadmiernej interpretacji i poszukiwania znaczeń. Wystarczy się nie opierać, aby uruchomić własną świeżość i zdolność odczuwania. Susan Sontag mówi, że “najbardziej wyzwalającą wartością w sztuce jest dziś przeźroczystość, bo dzięki niej można poczuć świetlistą energię płynącą z dzieła jako takiego, poznać rzecz taką, jaka ona jest”. Wydaje się, iż ten pogląd ma kluczowe znaczenie dla twórczości artystki…”
Janina Hobgarska
Joanna Borkowska studiowała nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Paul Valery w Montpellier. Tytuł doktora otrzymała w 2004 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie w latach 2001-2007 wykładała między innymi historię myśli politycznej i stosunki międzynarodowe. Jej specjalizacją były ruchy dysydenckie, a w szczególności kataryzm, co zaowocowało wydaniem w 2006 roku książki pt.: „Kataryzm. Spór o dualizm średniowieczny”.
Od 2008 roku Joanna Borkowska całkowicie poświęciła się malarstwu, które od ponad piętnastu lat jest jej największą pasją. Artystycznym debiutem Borkowskiej była wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie w 2009 roku. W tym samym czasie wzięła udział w Biennale we Florencji, a następnie w 2010 jej prace można było zobaczyć w krakowskim CSW – Solvay. Parę miesięcy później została zaproszona na Art Monaco’10 oraz Step09, gdzie w Muzeum Narodowym Techniki i Nauki w Mediolanie zaprezentowała projekt indywidualny „Wymiary”. W 2013 artystka wzięła udział w wystawie zbiorowej w Zurychu, zorganizowanej przez kuratorkę i kolekcjonerkę Gigi Kracht. W 2014 dwa projekty artystki „Sekrety” i „Pamięć kamienia” wygrały międzynarodowy konkurs na rezydencję artystyczną w Centrum Sztuki Współczesnej Matadero w Madrycie, gdzie efekt pracy Borkowskiej można było zobaczyć do kwietnia 2015 roku. W 2016 roku, w Muzeum w Koszalinie odbyła się rotrospektywna wystawa “Częstotliwości”, następnie w Państwowj Galerii Sztuki w Sopocie wystawa indywidualna “Z.E.N.”. Borkowska uczestniczyła także w wystawie zbiorowej DE-MO-KRA-CJA, która odbyła się w Galerii Labirynt w Lublinie. BWA Jelenia Góra, Galeria Sztuki Współczesnej w Legnicy oraz w BWA Zielona Góra prezentowały wystawę “Elementy” w 2017 roku. Solowa wystawa Joanny Borkowskiej “Na krawędzi” odbyła się w marcu 2018 roku, w Galerii Le Guern, w Warszawie. W maju tego roku, w Muzeum Narodowym w Szczecinie zostanie pokazana wystawa indywidualna “Horyzont zdarzeń”. W czerwcu artystka wyjedzie na rezydencję Art Omi w Nowym Jorku.