10. Uznamskie Dni Literatury od 11.04. do 14.04.2018 z wybitnymi gośćmi z Polski publicysta Adam Krzemiński w rozmowie z niemiecką pisarką i filozofką Thea Dorn o patriotyzmie w Niemczech i w Polsce w dniu 12.4. w kurorcie nadmorskim Zinnowitz wyróżniony wieloma nagrodami kontratenor i breakdancer Jakub Józef Orliński w specjalnym koncercie Uznamskiego Festiwalu Muzycznego z włoskim ensemble „il pomo d’oro“ i z pisarką literatury kryminalnej Donna Leon jako patronce koncertu w dniu 13.4. w kurorcie nadmorskim Ahlbeck kolejni goście Dni Literatury: laureatka literackiej Nagrody Nobla Swetlana Alexandrowna Alexijewitsch, były przewodniczący Bundestagu dr Norbert Lammert, autorka bestsellerów literatury kryminalnej Donna Leon od 11. do 14 kwietnia 2018 na polsko-niemieckiej wyspie Uznam autor bestsellerów Ilija Trojanow otrzyma Uznamską Nagrodę Literacką 2018 za swój wyjątkowy dorobek literacki Kurort nadmorski Heringsdorf, 19 marca 2018: 10.
Uznamskie Dni Literatury odbędą się w dniach od 11 do 14 kwietnia, a przyświecać im będzie motto „Odważ się, aby być szczęśliwym!“. Nie tylko położenie jednego z najbardziej słonecznych i ciepłych miejsc nad Morzem Bałtyckim, na wyspie Uznam zapewnia idealne warunki do podjęcia tego tematu, lecz także historia wyspy dwóch krajów. Na wyspie Uznam mieszkają w zgodzie Polacy i Niemcy. Właśnie tutaj warto ponownie zadać pytanie dotyczące szczęścia, tak mówi dyrektor Thomas Hummel:
„Polska i Niemcy stoją przed wielkimi wyzwaniami – od kryzysu uchodźców do przyśpieszonych procesów globalizacji i nacjonalizmu. Nasze wybitne pisarki i nasi wybitni pisarze przekażą nam kompas, abyśmy mogli znaleźć oriętację w tych burzliwych czasach. Właśnie tutaj, na wyspie dwóch krajów, na wyspie Uznam, gdzie zjednoczona Europa jest tak blisko, chcemy poszukać szczęścia.“
Oczekujemy laureatki literackiej Nagrody Nobla z Białorusi, Swetlany Alexandrownej Alexijewitsch, byłego przewodniczącego Bundestagu, dr Norberta Lammerta, amerykańskiej pisarki Donny Leon, pochodzącego z Bułgarii lauretata Uznamskiej Nagrody Literackiej 2018 i autora bestsellerów Ilija Trojanowa, polskiego publicysty Adama Krzemińskiego, pisarki Thea Dorn jak i kontratenora i breakdancera Jakuba Józefa Orlińskiego.
Głównym punktem programu jest polsko-niemiecki wieczór autorski z filozofką Thea Dorn. Autorka nagrodzonych powieści i książek popularnonaukowych (między innymi za „Niemiecką duszę“) porusza temat ojczyzny w swojej najnowszej książce pt. „Niemiec, nie tępy. Mały podręcznik dla oświeconych patriotów“. W trakcie tłumaczonego na język polski wieczóru autorskiego pisarka porozmawia z byłym Ministrem Finansów kraju związkowego Saksonia-Anhalt, Karl-Heinz Paqué i z polskim publicystą, Adamem Krzemińskim o sprawach kontrowersyjnych – od pojęcia „ojczyzny“, kultury wiodącej do pojęcia „narodu“. Moderatorem rozmów będzie publicysta dr mult. Manfred Osten, który zajmie się zagadnieniem odnoszącym się do pojęcia „szczęście ojczyzny” w Niemiczech i w Polsce. Znany także w Niemczech publicysta Adam Krzemiński z Warszawy jest ekspertem ds. stosunków polsko-niemieckich. Od roku 1973 jest pracownikiem gazety „Polityka”. Niemieckiej publiczności znany jest poprzez esej „Polska w XX wieku. Esej historyczny”. W dniu 12 kwietnia o godzinie 19:30 w hotelu Baltic w kurorcie nadmorskim Zinnowitz.
Głównym punktem muzycznym programu będzie wyjątkowy koncert „Radość w muzyce: Aria operowa z Włoch i z Niemiec“ z ensemble „il pomo d’oro“ pod patronatem pisarki Donna Leon. Jednocześnie cieszymy się, że polski kontratenor Jakub Józef Orliński rozpocznie nasze 25 lecie Uznamskiego Festiwalu Muzycznego. Zwycięzca konkursu „Metropolitan Opera 2016“ w Nowym Jorku zaśpiewa znane arie kompozytorów Antonio Vivaldi i Georg Friedrich Händel w dniu 13.4. o godz. 19:30 w kościele ewangelickim w nadmorskim kurorcie Ahlbeck. Ten wyjątkowy głos nie studjuje tylko na Uniwersytecie Fryderyka Chopina i jest członkiem „Young Artists Programms“ w Teatrze Wielkim w Warszawie, ale on jest także breakdancerem, który zdobył wiele nagród…
Alexander Datz, rzecznik prasowy, Uznamskie Dni Literatury