Metoda oszustw „na policjanta” wciąż jest na topie. Przekonali się o tym dzisiaj mieszkańcy Świnoujścia, od których oszuści próbowali wyłudzić pieniądze.
Oszuści działający metodą „na policjanta” nie próżnują i wciąż mimo wielu starań Policji próbują wykorzystywać osoby starsze do płacenia im pieniędzy. Za pomocą książki telefonicznej szukają numerów osób starszych i dzwonią do nich, podając się za funkcjonariuszy Policji. „Fałszywi policjanci” wmawiają swoim ofiarom, że pieniądze, które trzymają w banku są zagrożone i jak najszybciej trzeba udać się do placówki bankowej, wypłacić pieniądze, a następnie przekazać „pod opiekę” właśnie im lub wykonać przelew na podane konto. Przestępca podaje wymyślone nazwisko (tym razem przedstawiał się jako Andrzej Stępień), podaje numer odznaki, przekonując ofiarę, że bierze udział w poważnej akcji policyjnej.
Dzisiaj stróże prawa z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu odebrali już kilka zgłoszeń dotyczących próby wyłudzenia. Żadna z naciąganych osób nie uwierzyła fałszywym policjantom i od razu po podejrzanym telefonie zadzwoniła na komendę, by powiadomić o próbie przestępstwa.
Funkcjonariusze apelują o szczególną ostrożność. Policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nigdy też nie proszą o przekazywanie pieniędzy.
Pamiętajmy również, by nie przekazywać przez telefon informacji o posiadanych w domu pieniądzach, gdyż z relacji zgłaszających wynika, że oszuści dopytywali również o to. Rozmowa może być prowadzona także w taki sposób, aby osoby podały swoje dane osobowe łącznie z numerem dowodu osobistego oraz numerami kont bankowych i czy posiadają aktywa finansowe na koncie i w jakiej wysokości.
Pamiętajmy, że zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów nie muszą zakończyć się finansową porażką. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych. Nie przekazujmy pod żadnym pozorem danych do kont bankowych, danych osobowych, a także pieniędzy osobom obcym. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer 997. Szybkie powiadomienie Policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Apelujemy też do osób młodych, by ostrzegali swoich rodziców czy dziadków, gdy tylko pojawiają się informacje o wzmożonej aktywności oszustów. Wystarczy zadzwonić do swoich bliskich i powiedzieć, by w przypadku odebraniu takiego telefonu, natychmiast się rozłączyły. Jeśli ktoś z Was, albo z Waszej rodziny otrzymał tego typu telefon, to pod żadnym pozorem nie wolno ulegać prośbom oszustów.
Na szczęście osoby, do których dzwonili oszuści zachowały się wzorowo, ignorując oszustów i powiadamiając o zdarzeniu Policję. Tym razem przestępcom się nie udało, ale pamiętajmy, aby ostrzec naszych najbliższych, w szczególności seniorów, że pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać pieniędzy osobom, których nie znają.
asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu