Budowa Nord Stream 2 może zagrażać plażowiczom?

Znaleziony w maju w Zatoce Greifswaldzkiej smar pochodził z jednej z pogłębiarek zakontraktowanych do budowy Nord Stream 2. To ustalenia władz Meklemburgii Pomorza-Przedniego oraz samego konsorcjum. Sprawą zainteresowała się międzyregionalna grupa ds. Nord Stream 2 w Europejskim Komitecie Regionów, na czele której stoi marszałek województwa zachodniopolskiego Olgierd Geblewicz. W ostatnich dniach substancję znaleziono także na meklemburskich plażach.

– W obrębie Zatoki Greifswaldzkiej występują wiatry zachodnie i północno-zachodnie. Oznacza to, że jeśli takie wycieki smaru by się powtórzyły, mógłby on zostać zepchnięty na południe wyspy Ruden i istnieje duże prawdopodobieństwo, iż dotrze na plażę w Świnoujściu. To kolejny z wątków, dotyczący budowy Nord Stream 2, który wymaga zainteresowania regionów. – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do odkrycia wycieku smaru w Zatoce Greifswaldzkiej doszło przed miesiącem. 25 maja 2018 r., wstrzymano pracę statku, który mógł być źródłem wycieku. To środek zapobiegawczy zastosowany przez Konsorcjum do momentu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia. Pracujące przy budowie NS2 cztery pogłębiarki, zostały poddane przeglądowi technicznemu. Mimo to w ostatnich dniach ślady smaru znaleziono także na plażach Meklemburgii Pomorza-Przedniego w Wampen, Libminie i Grabow. Konsorcjum zapewnia, że zainicjowało czyszczenie dotkniętych części plaży ze smaru i uruchomiło telefoniczną linię do zgłaszania wycieków.

Sprawa zaniepokoiła powołaną w Europejskim Komitecie Regionów międzyregionalna grupa ds. Nord Stream 2, która w ramach swoich uprawnień może wystąpić z oficjalnym zapytaniem do konsorcjum Nord Stream 2, a także do Ministerstwa Rolnictwa i Środowiska Meklemburgii Pomorza-Przedniego z prośbą o dostarczenie szczegółowych informacji na temat incydentu. Najbliższe spotkanie grupy zaplanowano na 5 lipca 2018 r. i nie jest wykluczone, że takie kroki zostaną podjęte.

Międzyregionalna grupa ds. Nord Stream 2 analizuje wpływ gazociągu na środowisko. Liczy blisko 20 członków z 11 krajów europejskich. Jej inicjatorem jest marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Do jej uprawnień należy możliwość opracowywania dokumentów i tworzenie analiz odnoszących się do dokumentacji projektowej, a także sprawdzanie możliwych konsekwencje samej inwestycji.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------

Powiązane posty

Samolotem do Świnoujścia już w te wakacje

Spacer po plaży w Świnoujściu – jesienna atrakcja dla turystów

Turyści kradną prąd do samochodów elektrycznych