Nielegalne odpady w samochodzie w Świnoujściu – europejska akcja IMPEL w Zachodniopomorskiem
Prawie 2 tony złomu w postaci części samochodowych zakwalifikowanego jako odpad niebezpieczny ujawniono w Świnoujściu podczas europejskiej kontroli IMPEL.
Odpady wwoził 55-letni mieszkaniec powiatu drawskiego zatrzymany do kontroli drogowej po zjechaniu z promu ze Szwecji.
26 czerwca br. funkcjonariusze służby celno-skarbowej Oddziału Celnego w Świnoujściu wspólnie z funkcjonariuszami Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie przeprowadzili działania kontrolne w ramach akcji IMPEL TFS „Europejskie Akcje Inspekcyjne”. Celem akcji była kontrola przewozu towarów niebezpiecznych lub odpadów przeprowadzana w ruchu krajowym i międzynarodowym.
W trakcie prowadzonych wspólnych działań na terenie portu w Świnoujściu zatrzymano samochód ciężarowy przewożący odpady ze Szwecji.
Kierowca nie posiadał wymaganych zezwoleń.
Przewożony ładunek okazał się odpadem w postaci złomu części samochodowych wśród których znalazły się m.in. akumulatory, silniki, z których sączył się olej oraz katalizatory. Kierowca samochodu zadeklarował, że przewozi ok. 2 ton towaru. Przewożony złom został zakwalifikowany, jako odpad niebezpieczny. Służby zabezpieczyły dokumentację i przewożone odpady, które zdeponowano na terenie Straży Granicznej. Dalsze działania będą prowadzić inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Działania kontrolne w ramach kontroli przewozu śmieci i odpadów polegają na sprawdzeniu dokumentacji wymaganej w przypadku legalnego przewozu odpadów oraz stwierdzeniu, czy dany towar może być odpadem, czy też nie. Organami uprawnionymi do kontroli odpadów w przywozie, wywozie i tranzycie są organy Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej, które wraz z wojewódzkimi organami ochrony środowiska zapobiegają nielegalnemu przemieszczaniu odpadów.
Przypominamy, że nielegalny przywóz odpadów z zagranicy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
IMPEL to Europejska Sieć Wdrażania i Egzekucji Prawa Ochrony Środowiska utworzona w 1992 r., którą stanowią przedstawiciele administracji publicznych z 34 państw – UE, Republiki Macedonii, Turcji, Albanii, Islandii, Szwajcarii i Norwegii – związani z wdrażaniem i egzekucją prawa UE w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów. Projekt „Europejskie Akcje Inspekcyjne” w ramach IMPEL to okresowe wspólne akcje kontrolne służb odpowiedzialnych za kontrolę międzynarodowego przemieszczania odpadów przeprowadzane na granicach, drogach krajowych i w portach.
Krajowa Admiracja Skarbowa realizuje nie tylko zadania fiskalne, ale również ochronne m.in. ochrona środowiska naturalnego – przed wwozem substancji szkodliwych, przed niekontrolowanym obrotem odpadami, substancjami zubażającymi warstwę ozonową czy substancjami chemicznymi.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie