Strona główna » AKCJA NEUTRALIZACJI NIEWYBUCHÓW W KOŁOBRZEGU

AKCJA NEUTRALIZACJI NIEWYBUCHÓW W KOŁOBRZEGU

by Daniel SZYSZ

W poniedziałek, 13 sierpnia, saperzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą operację wydobycia i zneutralizowania niewybuchów zalegających w wodzie w okolicach plaży w Podczelu.

Do działań skierowano marynarzy z 8. Batalionu Saperów oraz nurków-minerów z 12. i 13. Dywizjonu Trałowców.

Na niebezpieczne obiekty natrafili kąpiący się w morzu turyści. Powiadomili oni Policję, o pomoc w odnalezieniu i podjęciu przedmiotów zwrócono się do Marynarki Wojennej. Finalnie, Dyżurne Służby Operacyjne 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zgłoszenie otrzymały 8 sierpnia wieczorem.

Już następnego dnia rozpoczęto przygotowania do akcji. Pierwszym etapem operacji było przeprowadzenie (w piątek, 10 sierpnia) rekonesansu oraz wstępnego przeszukania rejonu w okolicach plaży w Podczelu. Określono również charakterystykę dna i wydobyto zbiornik ciśnieniowy nieznanego pochodzenia.

Niestety pogarszające się warunki hydrometeorologiczne przerwały pracę nurków. Kolejne działania miały miejsce dzisiaj (sobota, 11 sierpnia). W wyniku wizji lokalnej oraz po przeprowadzeniu analizy zebranego materiału wykryte w wodzie 3 obiekty sklasyfikowano jako bomby lotnicze z okresu II wojny światowej. Bomby tego typu mogą zawierać około 250 kg materiału wybuchowego. Specjaliści opracowali metodę neutralizacji przedmiotów. W porozumieniu z powołanym sztabem zarządzania kryzysowego przy Urzędzie Miasta w Kołobrzegu ustalono termin przeprowadzenia akcji na poniedziałek 13 sierpnia.

Na terenie plaży będzie pracowało łącznie około 20 marynarzy. Prace rozpoczną się w godzinach porannych. W pierwszej fazie operacji każdy z przedmiotów zostanie możliwie najdokładniej odkopany i odmulony. Do bomb zostaną podczepione liny, za pomocą których nurkowie wydobędą je z wody. Następnie do pracy wejdzie patrol rozminowania. Przedmioty zostaną podjęte z plaży i przetransportowane specjalistycznym pojazdem na poligon gdzie zostaną zneutralizowane.

Zadania nurków – minerów polegają na poszukiwaniu min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji obiektów minopodobnych wykrytych przez okręty na morzu. Działają głównie na akwenach morskich aż do granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Ponadto nurkowie – minerzy MW zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu. Udzielają pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu, wspierają akcje ratowniczo-poszukiwawcze. Zabezpieczają również zacumowane i zakotwiczone okręty przed siłami dywersji podwodnej. Marynarka Wojenna dysponuje dwoma Grupami Nurków-Minerów. Wchodzą one w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i stacjonują w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni. W ostatnich miesiącach grupy nurków-minerów Marynarki Wojennej oprócz akcji prowadzonych na morzu podejmowały także niewypały i niewybuchy w głębi lądu m.in. z dna rzeki w okolicach Bolesławca, w Głogowie oraz w jeziorze Ińsko.

Saperzy Marynarki Wojennej stacjonują w dwóch jednostkach: 8. Batalionie Saperów w Dziwnowie (8.FOW) oraz 43. Batalionie Saperów w Rozewiu (3.FO). Uczestniczą oni rocznie w ponad stu akcjach interwencyjnych wzdłuż polskiego wybrzeża. Unieszkodliwiane przez nich niebezpieczne znaleziska pochodzą głównie z okresu II wojny światowej i wykrywane są zwłaszcza w miejscach, w których podczas wojny prowadzone były intensywne działania bojowe.

rzecznik prasowy 8. FOW
kmdr ppor. Jacek KWIATKOWSKI



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska
Verified by MonsterInsights