Strona główna » Harcerze Ziemi Wolińskiej na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku

Harcerze Ziemi Wolińskiej na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku

by Daniel SZYSZ

„Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” – św. Jan Paweł II

Pod tym hasłem zaczęła się przygoda harcerzy z Międzyzdrojów, Wolina i z Dziwnowa na Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Gdańsku z okazji 100. rocznicy zawiązania się organizacji i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniach 6 – 16 sierpnia 2018 r. zlot ZHP odbywał się na Wyspie Sobieszewskiej, a uczestniczyło w nim ponad 14 tysięcy harcerzy z całej Polski, w tym 1,5 tysiąca kadry instruktorskiej i pomocniczej. Gościnnie w zlocie uczestniczyli skauci z takich państw jak: Anglia, Niemcy, Szwecja, Malezja, Chiny i Arabia Saudyjska.

Drużyna zlotowa reprezentująca Hufiec Ziemi Wolińskie ZHP znajdująca się na terenie Gniazda Chorągwi Zachodniopomorskiej liczyła 40 uczestników, a dowodził nią druh pwd. Tomasz Rychłowski z Międzyzdrojów. Całe przedsięwzięcie, w którym uczestniczyli harcerze z wyspy Wolin wsparły Gminy z Międzyzdrojów, Wolina i Dziwnowa, miasto Świnoujście oraz Woliński Park Narodowy. Od początku do końca zlotu odbywało się na wyspie mnóstwo przedsięwzięć programowych. Na nudę nie było czasu. Od godzin porannych każdy harcerz mógł skorzystać z różnych możliwości spędzania wolnego czasu zaproponowanych przez organizatora. A do późnych godzin nocnych rozerwać się na koncertach wieczornych, które odbywały się na wielkiej scenie.

Pierwszego dnia był czas na zakwaterowanie i rozlokowanie się w namiotach oraz zwiedzanie miasteczka ZHP. Podczas oficjalnego rozpoczęcia Zlotu ZHP w dniu 7 sierpnia b.r. harcerze stworzyli żywą flagę Polski i tym samym pobili rekord Guinnessa. Gościem otwarcia zlotu był Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który przekazał harcerzom klucz do miasta. Był to jeden z punktów oficjalnego otwarcia Zlotu ZHP Gdańsk 2018, który jest świętem braterstwa harcerskiej społeczności.

Każdy następny dzień rozpoczynał się od zajęć programowych. Dnia drugiego harcerze z wyspy Wolin uczestniczyli w module programowym o nazwie Cywilizacja. Podzieleni na 4 zastępy mieli zajęcia w Centrum Nauki „Eksperyment” i Akademii Morskiej w Gdyni oraz Politechnice Gdańskiej. Każdy harcerz uczestniczył w laboratoriach chemicznych i warsztatach z automatyki i robotyki. Tego samego dnia miasteczko zlotowe ZHP odwiedził Premier RP Mateusz Morawiecki.
Dnia następnego harcerze udali się na zwiedzanie Westerplatte. Odwiedzili Muzeum i teren, który symbolicznie uznano za miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej. 10 sierpnia był chwilą odpoczynku dla naszych harcerzy. Wolny dzień spędzili kąpiąc się w morzu i opalając na plaży. Popołudniu Zlot ZHP odwiedził Prezydent RP Andrzej Duda. Po godzinie 18.00 spotkał się z harcerzami na terenie Gniazda Zachodniopomorskiego. Na pamiątkę spotkania Prezydent RP wręczył każdemu drużynowemu drużyny zlotowej, w tym pwd. Tomaszowi Rychłowskiemu, unikatowe wydanie „Kalendarza Niepodległości” oraz Flagę Rzeczypospolitej Polskiej.

W kolejnym dniu odbywał się ”Dzień Regionów”. W Zachodniopomorskim Namiocie Programowym harcerze Ziemi Wolińskiej promowali swoje miejscowości. Oprócz ekspozycji wystawienniczych, gier, zabaw i degustacji kulinariów lokalnych, jednym z pomysłów harcerzy było utworzenie Alei Gwiazd na Zlocie ZHP.
W dniu następnym nasi harcerze uczestniczyli w Służbie Harcerskiej. Ich zadaniem było przygotowanie legowisk dla zwierząt ze schroniska oraz posprzątanie terenów leśnych i budowa ogrodzeń w Nadleśnictwie.

13 sierpnia to był czas na zamykanie zadań, zdobywanie stopni i na harcerską obrzędowość. Wieczorem harcerze Hufca Ziemi Wolińskiej spotkali się przy harcerskim ognisku na terenie miasteczka ZHP. Ognisko z gawędą poprowadzili: pwd. Agnieszka Szymańska z 3 DH, pwd. Klaudiusz Pawlak i pwd. Tomasz Rychłowski z 34 DH. Na strażnika ogniska harcerskiego został wyznaczony dh. Mateusz Szymczak. Podczas ogniska Zuzanna Grunwald z Międzyzdrojów dostała barwy, a troje harcerzy złożyło przyrzeczenie harcerskie. Krzyże harcerskie otrzymali: dh. Julia Miętkiewicz z 3 DH „Gryfy Wolińskie” z Wolina, dh. Anna Rychłowska i Olaf Rochowicz z 34 DH „Orlęta” z Międzyzdrojów. Na koniec za wędrowniczą postawę godną naśladowania zgodną z dewizą wędrowniczą „Wyjdź w świat, zobacz, pomyśl – pomóż, czyli działaj” został nadany Naramiennik Wędrowniczy druhowi Mateuszowi Szymczakowi.
W przedostatnim dniu Zlotu ZHP dla uczestników odbył się moduł o nazwie „Dziedzictwo”. Była to gra interaktywna po mieście Gdańsk. Harcerzom naszym udało się zwiedzić wiele ciekawych miejsc tj. Stary Młyn, Bazylika Mariacka, Gmach Obrońców Poczty Polskiej i Muzeum II Wojny Światowej.

W dniu 15 sierpnia odbyło się oficjalne zakończenie Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego. Tego dnia została wystawiona drużyna reprezentacyjna Chorągwi Zachodniopomorskiej ZHP, w której za harcerską postawę podczas zlotu maszerowali: dh. Julia Miętkiewicz i dh. Jakub Manke z 3 DH z Wolina, dh. Anastazja Kokolus i dh. Mateusz Szymczak z 24 MDSH, dh. Zuzanna Wachowicz i Aleksander Deja z 34 DH z „Orlęta” z Międzyzdrojów, dh. Hanna Piwińska i dh. Aleks Burakiewicz z 63 DH z Dziwnowa.

Zlot ZHP w Gdańsku pozwolił naszym harcerzom poszerzyć wiedzę nie tylko z tematyki harcerskiej, ale także historii Polski. Dokładniej poznali regiony naszego kraju, kulturę i obyczaje. Zawiązali przyjaźnie z innymi harcerzami z Polski i ze świata. Pozwolą w przyszłości odnaleźć się druhnom i druhom na harcerskim szlaku. Najbliższe wydarzenia, jakie czekają harcerzy ziemi wolińskiej to 75 rocznica bitwy pod Monte Cassino we Włoszech w 2019r., a w 2020r. Europejskie Jamboree, które odbędzie się w Polsce. Mamy nadzieje, że również aktywnie włączymy się w przebieg tych uroczystości, a grono naszych drużyn powiększy się o młodych ludzi chcących przeżyć niezapomniane chwile razem z nami.

pwd. Tomasz Rychłowski, pwd. Agnieszka Szymańska
Koordynatorzy Drużyny Zlotowej
Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. ZHP



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska