NIE TYLKO ORGANOWY KONCERT FINAŁOWY XX FESTIWALU ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE
Finałowy koncert (31 sierpnia) XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE wiosna-lato 2018 to wyjątkowe wydarzenie.
Na organach grać będzie „duchowy ojciec festiwalu” prof. Andrzej CHOROSIŃSKI.
Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie organów prof. F. Rączkowskiego i w klasie kompozycji prof. T. Paciorkiewicza. W 1972 r. uczestniczył w kursie mistrzowskim u prof. Floor Peetersa w Belgii. Jest laureatem wielu konkursów organowych m. in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w RFN. i Konkursie Bachowskim w Belgii. Koncertuje niemal we wszystkich krajach Europy oraz obu Ameryk, a także w Korei Południowej i w Japonii. Jest profesorem klasy organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.
Jest nie tylko mistrzem gry organowej, ale także kompozytorem, oraz autorem licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy. W swym artystycznym dorobku ma nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe – ponad 20 płyt, w tym płytę nagraną na organach świnoujskiego kościoła, na 10-lecie Festiwalu. Jest konsultantem i autorem projektów budowy organów w Polsce oraz w Niemczech, Kanadzie i w Japonii.
W programie koncertu, oprócz gry solowej prof. Andrzej Chorosiński akompaniował będzie trzem tenorom; SERVI DOMINI CANTORES – Śpiewający Słudzy Pańscy –to grupa księży wokalistów, absolwentów wydziałów wokalno – aktorskich polskich akademii muzycznych. Należą do niej: o. Rafał Kobyliński – tenor (jezuita) ks. Zdzisław Madej – tenor, ks. Paweł Sobierajski – tenor. Założona w roku 2004 grupa wokalna wykonuje szeroki repertuar: pieśni sakralne i arie oratoryjno-kantatowe różnych kompozytorów oraz arie operowe i pieśni ze światowego repertuaru.
Członkowie Grupy współpracują z wybitnymi pianistami, organistami i dyrygentami, prezentując muzyczne sacrum i profanum na festiwalach i koncertach w kraju i poza jego granicami.
O. Rafał Kobyliński – tenor edukację muzyczną rozpoczął na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Jana Kunerta. Po trzech latach studiów podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu Jezuitów. Po ukończeniu studiów filozoficznych powrócił na Akademię Muzyczną w Gdańsku, gdzie ukończył studia wokalne w klasie prof. Ryszarda Minkiewicza. Aktualnie przygotowuje doktorat z wokalistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Ks. Paweł Sobierajski, tenor; doktor nauk pedagogiczno-teologicznych i doktor hab. wokalistyki (Katowice). Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu solowego prof. Anny Kościelniak, uczennicy legendarnej Ady Sari. Laureat głównych nagród międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach i Trnawie. Adiunkt Instytutu Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, wykładowca śpiewu solowego, pedagogiki i metodyki nauczania. Opiekunem Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Diecezji Sosnowieckiej.
Ks. Zdzisław Madej – tenor wykonuje muzykę operową i oratoryjno- kantatową, dysponując głosem lyrico-spinto. Obecnie występuje gościnnie jako solista na scenie Opery Wrocławskiej. Prowadzi własną klasę śpiewu solowego, jest także wykładowcą emisji głosu i retoryki klasycznej. Studia rozpoczął w Hochschule für Musik we Freiburgu (Niemcy), w klasie śpiewu solowego prof. Rheginaldo Pinheiro. Po powrocie do kraju kontynuował kształcenie na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, pod kierunkiem prof. Ewy Czermak. Odbył Studia podyplomowe w Hochschule fur Musik und Theater und Medien w Hannoverze ( Niemcy), w klasie śpiewu solowego prof. Markusa Schaefera. Z zespołem Opery Wrocławskiej wykonywał m.in. partie: S. Moniuszko – Halka – partia Jontka, Straszny Dwór – partia Stefana, G. Orefice – Chopin – partia tytułowa, G. Puccini – Tosca – partia Cavaradossiego oraz wiele innych. Wykonuje partie solowe w ramach koncertów i festiwali. Współpracuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej. Koncertował w Polsce i Europie oraz w USA.
W programie koncertu finałowego usłyszymy kompozycje; G.F. Haendla, F. Schuberta, L. Luzzi, M. Lorenca, G. Donizettiego, C.Ph.E. Bacha, A. Stradelli, A. Guilmant’a, E. Moricone G. Verdiego, H. Muleta, Ch. Gounod’a.
Na koncert bilety w przedsprzedaży w kawiarni “SONATA (vis a vis kościoła) lub przy kościele przed koncertem. Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia – organizator Festiwalu serdecznie zaprasza.
PROGRAM KONCERTU
Georg Friderik HAENDEL- – Wariacje “The Harmonius Blacksmith”, Franz SCHUBERT – Ave Maria, Luigi LUZZI – Ave Maria, Michał LORENC – Ave Maria, Gaetano DONIZETTI – Ave Maria, Carl Philipp Emanuel BACH – Sonate g-moll, Alessandro STRADELLA – Pieta Signore,
Alexandre GUILMANT – Lamentatio, Enio MORRICONE – Nelle fantasia, Giuseppe VERDI
– Va pensiero, Henri MULET – Toccata, Charles GOUNOD – Laudate Dominum