Strona główna » Świnoujście – DOWÓDCY JEDNOSTEK WOJSKOWYCH 8.FOW ZAKOŃCZYLI KURS

Świnoujście – DOWÓDCY JEDNOSTEK WOJSKOWYCH 8.FOW ZAKOŃCZYLI KURS

by Daniel SZYSZ

Przez ostatnie dwa tygodnie dowódcy jednostek wojskowych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyli w kursie szkoleniowo-metodycznym.

Przebywając na morzu, szkolili się oni w zakresie działalności związanej m.in. z właściwą organizacją procesu planowania i prowadzenia różnych form szkolenia.

Kurs szkoleniowo – metodyczny rozpoczął się w poniedziałek 27 sierpnia. Zgromadzonych na okręcie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ORP „Kontradmirał X. CZERNICKI” uczestników przywitał dowódca 8.FOW kontradmirał Krzysztof Zdonek. Uczestnikami kursu byli – jako pierwszoplanowi dowódcy jednostek wojskowych wchodzących w skład 8.FOW, jako drugoplanowi załoga okrętu. Podczas dwutygodniowego rejsu wykłady prowadzili m.in. dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża, szef szkolenia 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, szef Oddziału Informacji Nautycznej z Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz oficerowie sztabu dowództwa 8.FOW. Były również zajęcia ze specjalistami z Centrum Operacji Morskich, Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 16. Dywizji Zmechanizowanej. Szkoleni doskonalili wiedzę z zakresu form działalności szkoleniowo-metodycznej oraz zasad planowania i organizowania ww. działalności w jednostce. Codzienne zajęcia z kultury fizycznej prowadził mgr Kamil Dzięgielewski z dowództwa 8.FOW.

Część praktyczna kursu była realizowana w oparciu o urządzenia i wyposażenie specjalistyczne okrętu. W trakcie ćwiczeń ogólnookrętowych prowadzonych przez dowódcę ORP „Kontradmirał X. CZERNICKI” szkoleni przyglądali się metodyce prowadzenia zajęć na okręcie. Zorganizowano ćwiczenia i treningi związane z przebywaniem jednostki na morzu. Podczas różnego rodzaju alarmów załoga okrętu trenowała ochronę przeciwdywersyjną, walkę z pożarem wewnątrz kadłuba czy obronę przed bronią masowego rażenia.

W ostatnim dniu pobytu na morzu szkolonym przekazano również wytyczne szefa szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w zakresie działalności metodycznej.

Trasa rejsu, w ramach którego miał miejsce kurs, wiodła szlakiem polskich marynarzy z czasów II wojny światowej. Tallin, który został odwiedzony przez „Czernickiego” jako pierwszy to miejsce internowania, a potem brawurowej ucieczki okrętu podwodnego ORP „Orzeł”. W trakcie trzydniowej wizyty w stolicy Estonii goście z Polski oddali hołd w miejscach pamięci szczególnych dla marynarzy. Podczas wizyty miało miejsce m.in. spotkanie robocze z przedstawicielami estońskiej Marynarki Wojennej oraz lokalnej Polonii. Z portu w Tallinie okręt obrał kurs na Helsinki. W stolicy Finlandii marynarze odwiedzili groby polskich marynarzy, okręt otworzył swój pokład dla społeczeństwa, a na jego burcie gościli m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Helsinkach. Sztokholm to kolejny port, w którym w ramach rejsu z okazji 100-lecia Marynarki Wojennej oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości, zacumował okręt 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. W trakcie wizyty w Szwecji, uczestnicy rejsu uczcili miejsca pamięci szczególne dla polskich marynarzy. Na okręcie miały miejsce spotkania z przedstawicielami zarówno Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji jak i lokalną Polonią, a pokład otwarty był dla społeczeństwa. Do portu w Sztokholmie okręt wszedł we wtorek 4 września. Zacumował on w sąsiedztwie starego miasta, przy jednym z nabrzeży wyspy Galma Stan. Już podczas pierwszego dnia postoju w porcie, udostępniony do zwiedzania okręt odwiedziło blisko 1000 osób. W kolejnych dniach wizyty miały miejsce spotkania robocze z przedstawicielami Marynarki Wojennej Królestwa Szwecji oraz lokalnej Polonii. W trakcie wizyty w Szwecji uczestnicy rejsu, na czele z dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirałem Krzysztofem Zdonkiem, uczcili miejsca pamięci z okresu II wojny światowej. Wspólnie z charge d’affaires Ambasady RP w Szwecji Panem Łukaszem Zielińskim, Attache Obrony w Szwecji pułkownikiem Zdzisławem Śliwą oraz dowódcą 7. Brygady Obrony Wybrzeża pułkownikiem Rafałem Ostrowskim, przedstawicielem Sił Powietrznych pułkownikiem Tomaszem Kozyrą marynarze złożyli wieńce na cmentarzu w Mariefred. To właśnie w tej niewielkiej miejscowości położonej w południowo – wschodniej Szwecji znajduje się symboliczna mogiła oraz tablica poświęcona marynarzom z internowanych we wrześniu 1939 roku okrętów podwodnych ORP „Sęp”, ORP „Ryś” i ORP „Żbik”. Na miejscowym cmentarzu znajdują się również groby polskich marynarzy.

Ze szwedzkiej stolicy „Czernicki” obrał kurs na macierzysty Port Wojenny w Świnoujściu gdzie wszedł w godzinach nocnych 8 września.

Kurs podsumował dowódca 8.FOW. Kontradmirał Krzysztof Zdonek podkreślił, że fakt zorganizowania kursu na okręcie realizującym zadania w morzu pozwala na znacznie szersze przedstawienie tematyki szkoleniowej. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, iż przebywając na okręcie ze specjalistami z wojsk lądowych i sił powietrznych mamy znacznie więcej czasu na wymianę doświadczeń oraz konsultacje – dodał dowódca.
ORP „Czernicki” to jeden z najmłodszych okrętów polskiej Marynarki Wojennej. Brał udział w wojnie przeciwko reżimowi irackiego dyktatora Saddama Husajna, trzykrotnie był jednostką flagową Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO – dwa razy na Bałtyku, na Morzu Północnym i w północnej części Atlantyku, raz na Morzu Śródziemnym i Czarnym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie współczesnych polskich okrętów wojennych.



eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
Świnoujście Agatowska