Policjanci ze Świnoujścia włączyli się w zainicjowane przez Urząd Miasta obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W programie odbywającego się na Placu Wolności happeningu było m.in. znakowanie rowerów, alkogogle, gra planszowa „Zagraj ze mną w bezpieczeństwo”. Spotkanie z mieszkańcami miasta w różnym wieku było okazją do promowania bezpieczeństwa.
W dniach od 16 do 22 września 2018 w całym kraju odbywał się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Celem kampanii było zachęcenie do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej. Urząd Miasta W Świnoujściu zainicjował wiele imprez związanych z ideą zrównoważonego rozwoju transportu. W działania te zostali zaproszeni również policjanci ze świnoujskiej komendy. Mundurowi wykorzystali tą okazję do m.in. promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz ekologicznej i bezpiecznej jazdy na rowerze.
Na odbywającym się w środę na Placu Wolności happeningu stróże prawa mieli swoje stoisko profilaktyczne, na którym znakowali rowery urządzeniem typu engrawer, prowadzili prelekcje i rozdawali gadżety związane z bezpieczeństwem. Prelekcję policjantów o zasadach bezpieczeństwa uzupełniały konkursy i gry, w tym gra dydaktyczna „Zagraj ze mną w bezpieczeństwo”. Dla dzieci, które udzieliły w konkursach prawidłowych odpowiedzi czekały nagrody rzeczowe w postaci odblasków oraz książeczek profilaktycznych.
Z kolei z rodzicami i opiekunami juniorów policjanci rozmawiali o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uczulali m.in. na prędkość, z jaką przejeżdżają w pobliżu szkół, przypominali o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa i przewożenia dzieci w fotelikach oraz o tym, jak zgubne w skutkach może być używanie telefonu i jednoczesne kierowanie samochodem. Dorośli usłyszeli tez wiele przestróg o skutkach i konsekwencjach wynikających z kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu. Chętni mogli przymierzyć specjalne okulary tzw. alkogogle, imitujące obraz widziany oczami nietrzeźwego kierowcy. Osoby, które przeszły tor przeszkód w alkogoglach na nosie mówiły, że nie zdawały sobie sprawy, że rzeczywistość po alkoholu tak bardzo się zmienia.
W czasie happeningu zastrzyk informacji otrzymali także seniorzy. Policjanci przekazali im wiele wskazówek i informacji o oszustach działających metodą „na wnuczka” i „na policjanta”, jak unikać sytuacji, w których można stać się ofiarą przestępstwa, zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpiecznej jazdy rowerem, a także wręczali ulotki profilaktyczne i opaski odblaskowe z napisem „Bezpieczny senior”.
Policyjne stoisko odwiedziło kilkuset dorosłych i dzieci.
asp. szt. Beata Olszewska
oficer prasowy KMP w Świnoujściu