„Wokół Niepodległej”

Świnoujście - Granica

Straż Graniczna zorganizowała Bieg Sztafetowy „Wokół Niepodległej” dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Bieg ma charakter nieprzerwany i jest próbą pobicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”. Zawodnicy wystartowali 22 września w miejscowości Berżniki na Podlasiu. W czwartek 4 października przed 3.00 w nocy pałeczkę sztafety przejmą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Szczecinie.

Przekazanie pałeczki nastąpi na granicy woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego w miejscowości Szumiłowo nad rzeką Odra od kolegów z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. W godzinach wieczornych biegacze dotrą do Szczecina.

Odcinek w Morskim Oddziale Straży Granicznej jest najdłuższy wśród wszystkich etapów sztafety „Wokół Niepodległej”. Przed zawodnikami przeszło 4 doby i blisko 900 km nieprzerwanego biegu, który upamiętnia 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trasa biegu będzie przebiegać przez Szczecin, Świnoujście, wzdłuż wybrzeża morskiego (Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Władysławowo, Hel) do Trójmiasta i pomnika na Westerplatte, gdzie zostaną złożone kwiaty. Stamtąd biegacze wyruszą w stronę Elbląga i dalej Fromborka, by 8 października przekazać tam pałeczkę sztafety funkcjonariuszom z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Z uwagi na warunki terenowe część dystansu zostanie pokonana jednostką pływającą SG z zainstalowaną na niej bieżnią. To warunek, aby bieg odbywał się nieprzerwanie i został uznany jako rekord Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”. Tak będzie m.in. na Zalewie Szczecińskim. W piątek /5 października/ w nocy z przystani w Trzebieży wyruszy jednostka pływająca Straży Granicznej z bieżnią treningową na pokładzie, która przerzuci biegaczy w okolice Świnoujścia. Rejs, i jednocześnie bieg w tak nietypowych warunkach, potrwa około 2 godzin.

Na odcinku Morskiego Oddziału Straży Granicznej w sztafecie pobiegnie łącznie ok. 150 osób, w tym również funkcjonariusze z Centralnego Ośrodka Szkolenia w Koszalinie (na trasie Gąski – Darłowo). Na tzw. odcinkach honorowych biegaczom będą towarzyszyć przedstawiciele z innych służb, m.in. Policji, Straży Pożarnej, a także goście ze szkół współpracujących ze Strażą Graniczną. Zawodnicy z MOSG pokonają łącznie 869 km, co zajmie im 4 doby.

——
Bieg Sztafetowy „Wokół Niepodległej” ruszył 22 września o godz. 15.00 z miejscowości Berżniki na Podlasiu. Funkcjonariusze i pracownicy Straży Granicznej będą biegli wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni, pokonując dystans ok. 3600 km. Bieg ma charakter symboliczny i odbywa się, aby upamiętnić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Biegnący w sztafecie funkcjonariusz lub pracownik Straży Granicznej niesie pałeczkę sztafetową z umieszczoną wewnątrz rotą ślubowania funkcjonariusza SG.
Pałeczkę sztafetową będzie niosło ok. 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej. Każdy z nich pokona średnio ok. 7 km. Zaplanowane są jednak dodatkowe zmiany biegaczy, gdyby była taka potrzeba, np. z powodu złej pogody. Ostateczna liczba biegaczy, zarówno biegnących z pałeczką, jak i osób towarzyszących, będzie znana więc dopiero po zakończeniu biegu.
Trasa biegu prowadzi po drogach i ścieżkach przy granicy, ale również – ze względu na teren oraz uroczystości towarzyszące – po drogach powiatowych i krajowych. Ze względu na warunki terenowe część dystansu sztafeta musi pokonać łodzią służbową oraz jednostką pływającą SG, przez rzekę Bug i Zalew Szczeciński.
Na trasie biegu są ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostaną złożone wiązanki kwiatów. Na tzw. honorowe odcinki zaproszeni zostali uczestnicy spoza Straży Granicznej – przedstawiciele innych służb, urzędów, instytucji, uczniowie, harcerze itp. Bieg „Wokół Niepodległej” jest także próbą bicia rekordu Polski w kategorii „najdłuższy bieg sztafetowy”. Trasa biegu zapisywana jest za pomocą urządzeń GPS, w które są wyposażeni biegacze. Na mecie biegu będzie obecny sędzia z Biura Rekordów, który zweryfikuje wynik podjętej próby i w przypadku sukcesu wręczy oficjalny certyfikat rekordzisty.
Bieg sztafetowy „Wokół Niepodległej” honorowym patronatem objął Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Patronat medialny nad wydarzeniem ma Polskie Radio Program 1, TVP2 oraz TVP Info.

Aktualną pozycję biegaczy można sprawdzić pod adresem: http://www.strazgraniczna.pl/pl/pozostale-informacje/wokol-niepodleglej/6921,Bieg-sztafetowy-quotWokol-Niepodleglejquot.html

Utrudnienia w ruchu
W związku z odbywającym się biegiem sztafetowym funkcjonariuszy Straży Granicznej „Wokół Niepodległej” możliwe są krótkotrwałe utrudnienia w ruchu na drogach woj. zachodniopomorskiego, po których będzie odbywał się bieg.
4 października /czwartek/
– ok. godz. 4.30 – 5.30 DK nr 31 (Boleszkowice – Mieszkowice)
– ok. godz. 7.30 – 13.00 drogi wojewódzkie nr 126, 124, 125, DK 26 (Osinów Dolny – Cedynia – Krajnik Dolny)
– ok. godz. 13.00 – 19.30 drogi wojewódzkie nr 122, 121, 120, 119 (Krajnik Dolny – Krzywinek, Żarczyn – Wełtyń – Gardno – Radziszewko)
– ok. 22.00 – 22.30 DK nr 10 (Dołuje – Lubieszyn)
Uczestnicy sztafety będą konwojowani przez pojazdy Straży Granicznej.

kpt. SG Andrzej Juźwiak
rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------