Latawce na plaży. Niedziela, start godzina 13.00, zapis od 12.30.

Latawce na plaży. Niedziela, start godzina 13.00, zapis od 12.30.

Uwaga, uwaga. W najbliższą niedzielę 14 października zapraszamy dzieci i dorosłych na plażę koło wiatraka na XIV Otwarte Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujścia.

Zawody rozpoczynają się w godzinie 13.00, a zapisy przyjmowane będą 12.30. Uczestnikiem może być każdy: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich a także dorośli. Latawiec może być kupiony lub zrobiony własnoręcznie.

Organizatorem zawodów jest Świnoujska Akademia Karate Kyokushin. Współorganizatorami są Ośrodek Sportu i Rekreacji „Wyspiarz ” i Urząd Miasta Świnoujście.

Latawce muszą być wykonane z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych. Uczestnicy będą podzieleni na kategorie wiekowe i oceniani przez komisję sędziowską.
Kategorie wiekowe:
I grupa- dzieci w wieku 4-6 lat
II grupa – kl.1-3 szkoły podstawowej,
III grupa – kl. 4-6 szkoły podstawowej,
IV grupa – kl. 7-8 szkoły podstawowe, kl. 3 gimnazjum.
V grupa – szkoły ponadpodstawowe
VI grupa – dorośli

– Celem zawodów jest popularyzacja wiedzy zdobywanej na lekcjach, zachęcenie uczniów do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej, zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką lotnictwa, plastycznych konstrukcji przestrzennych, różnorodnymi formami pracy twórczej, które pomogą w nawiązywaniu kontaktów między uczniami i wpłyną na rozwijanie więzi międzypokoleniowych – mówią organizatorzy. – Dzięki budowie modeli latających uczestnicy konkursu będą mieli okazję teoretycznego i praktycznego poznania zasad aerodynamiki i podstawowych praw fizyki.

A – DEFINICJE I SPRAWY TECHNICZNE
Latawiec to aerodyna bez napędu silnikowego unosząca się na uwięzi, która może latać w atmosferze wskutek dynamicznego oddziaływania powietrza na nieruchome lub ruchome względem niej powierzchnie nośne.
Latawiec płaski posiada tylko jedną płaszczyznę nośną oraz ustatecznienie w postaci ogona (jednego lub kilku). Dopuszcza się ugięcie płaszczyzny nośnej w przekroju poprzecznym, niedopuszczalne jest natomiast stosowanie innych powierzchni sztywnych lub elastycznych przecinających pod jakimkolwiek kątem zasadniczą płaszczyznę latawca.
Latawiec skrzynkowy może mieć kilka płaszczyzn nośnych, ale nie może mieć ustatecznienia w postaci ogona lub innych elementów elastycznie związanych
z latawcem, spełniających rolę stateczników – takich jak flagi, taśmy ozdobne, spadochrony itp.
Wykonanie
Latawiec musi być wykonany z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych. Zabrania się natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca.
Długość holu latawca powinna zawierać się w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie może być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego energię elektryczną.
Uczestnicy przygotowują swoje latawce sami lub przy współpracy rodziców, opiekunów bądź nauczycieli.

B – BEZPIECZEŃSTWO
Starty latawców nie odbędą się w czasie burzy, deszczu.
Na latawcach nie mogą być umieszczane materiały łatwopalne i pirotechniczne. Zabrania się stosowania lontu do uruchamiania dodatkowych efektów.
Z latawców nie wolno zrzucać przedmiotów niewyposażonych w spadochrony lub wstęgi hamujące.

C – OCENY i KLASYFIKACJA
Ocena każdego latawca składa się z oceny statycznej oraz oceny za lot.
Ocena statyczna
Sędziowie dokonują przed lotami oceny statycznej każdego latawca, przyznając punkty za:
– konstrukcję latawca i oryginalność pomysłu – do 10 pkt.
– staranność wykonania latawca – do 10 pkt.
– oprawę plastyczną latawca – do 10 pkt.

----------

eswinoujscie w Google News - obserwuj nas - Świnoujście w sieci
----------