Z dniem 6 listopada 2018 r. w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Świnoujściu obowiązuje nowa Taryfa dla ciepła 2018/2019 opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 15 października 2018 r., która zgodnie z jej zapisami może zostać wprowadzona do stosowania nie wcześniej niż 14 dni od dnia jej opublikowania.
Zatwierdzona przez Prezesa URE Taryfa dla ciepła jest dokumentem, na podstawie, którego przedsiębiorstwo energetyczne dokonuje rozliczeń z odbiorcami ciepła za jego zużycie.
Taryfa dla ciepła jest taryfą pięcioskładnikową zawierającą ceny i stawki za wytwarzanie ciepła: z podziałem na opłatę stałą i zmienną oraz przesył i dystrybucję ciepła: z podziałem na opłatę stałą i zmienną oraz nośnik ciepła, z podziałem na grupy taryfowe, uwzględniające m.in. własność węzła cieplnego.
Taryfa dla ciepła przyjmowana jest na rok, chyba, że występują nadzwyczajne przesłanki uzasadniające częstszą jej zmianę. W przypadku PEC-u Świnoujście Taryfa przyjmowana jest raz w roku.
Tegoroczny średni wzrost cen ciepła wynosi 11,92%.
W poszczególnych grupach taryfowych średni wzrost cen ciepła dla Odbiorców wynosi:
– Odbiorcy w taryfie T. 1 – 11,91%,
– Odbiorcy w taryfie T. 2 – 11,71%,
– Odbiorcy w taryfie T. 3 – 11,84%,
– Odbiorcy w taryfie T. 4 – 12,99%
– opłata za nośnik ciepła – 2,87%.
Wzrost taryfy dla ciepła jest niezależny od PEC i spowodowany jest czynnikami zewnętrznymi, tj. wzrostem inflacji, wzrostem cen zakupu opału o 13 % w stosunku do roku minionego, planowanym wzrostem cen energii elektrycznej, a także wzrostem o ponad 100 % cen zakupu uprawnień do emisji CO2.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w celu usprawnienia i rozszerzenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych wprowadziła system handlu emisjami CO2, co wpływa bardzo istotnie na zwiększenie kosztu wytwarzania ciepła.
Czynniki niezależne od firm ciepłowniczych wpływają na wzrost cen ciepła systemowego na rynku krajowym.
Ceny ciepła PEC-u w Świnoujściu po wzroście cen o 11,92 % nadal
należą do najniższych w północno – zachodniej Polsce.
Info: PEC